Page 1 of 2 in the darbas category Next Page
# Tuesday, 21 August 2012

Samdomas darbuotojas ar verslas

Kuo geriau būti – samdomu darbuotoju ar verslininku? Vieno atsakymo į šį klausimą tikrai nėra – tai priklauso nuo kiekvieno individo atskirai. Kai kurie žmonės gimę būti verslininkais, mėgsta rizikuoti, nori būti patys sau bosai, priimti svarbius strateginius sprendimus.

Kita vertus, daugybė žmonių jaučiasi komfortiškai dirbdami samdomą darbą, kopdami karjeros laiptais. Jie žino, kad reguliariai gaus sutartą atlyginimą, dirbs tarp 8 ir 17 valandos ir galės susikoncentruoti ties savo specializacija. Žemiau aptariu kiekvieno kelio privalumus ir trūkumus

Samdomo darbo privalumai ir trūkumai

Kaip samdomas darbuotojas, jūs esate savo srities specialistas. Jums paskirtos tam tikros užduotys, kurias gebate atlikti puikiai. Jūs susikoncentruojate ties pareigybėmis, kurias paskyrė vadovai. Darote tai, ką žinote. Jei esate buhalteris, dirbate su skaičiais. Jei esate klientų aptarnavimo specialistas, bendraujate su klientais.

Samdomo darbuotojo pajamos taip pat yra lengvai nuspėjamos. Jūs žinote, kiek gausite ir kada gausite (kartą per savaitę, dvi savaites, mėnesį). Nepriklausomai nuo to, ar šį mėnesį savo darbą atlikote puikiai ar vidutiniškai, jūs bet kuriuo atveju gausite savo atlyginimą.

Jūsų darbo valandos yra fiksuotos. Tikėtina, jog jums reikės dirbti nuo 9 val. ryto iki 17 val. vakaro. Jeigu esate samdomas darbuotojas, galite pamiršti apie darbo reikalus vos tik išeinate iš biuro. Nebent jūs darboholikas arba dirbate ir savaitgaliais.

Trūkumas tas, jog jūs esate tik vienas iš darbuotojų. Tikriausiai jums teks susitaikyti su bendroves vizija ir strategija, nebent įmonėje užimate aukštas pareigas. Jūs turite vieną iš dviejų pasirinkimų: susitaikyti su įmonės strategija arba palikti įmonę. Taip pat jūs turėsite savo vadovą, kurio nurodymus teks vykdyti.

Jeigu norite turėti įtaką įmonėje ir priimti svarbius sprendimus, jums teks kilti karjeros laiptais. Tačiau pasakyti daug lengviau nei padaryti. Kopti karjeros laiptais nėra lengva, nes jums teks konkuruoti su esamais, o taip pat ir naujais darbuotojais. Nešvarūs vidiniai žaidimai garantuoti!

Jūsų pajamos, kaip jau minėjau, didžiąja dalimi liks nepakitusios. Jei nustatytas 2,5 tūkst. lt. per mėnesį atlyginimas, tikriausiai tiek ir gausite. Žinoma, kartais bendrovė pasiūlo bonusų, premijų ir kitų priedų, tačiau tokiu atveju teks pamiršti keletą pradžioje paminėtų privalumų, antai darbas nuo 9 val. iki 17 val.

Nuosavo verslo privalumai ir trūkumai

Jeigu jaučiate, kad galite padaryti daugiau (ir turėti daugiau naudos), o samdomas darbas jus riboja, tuomet nuosavo verslo kūrimas skirtas jums. Jūs nustatote bendrovės kryptį, strategiją ir pasirenkate priemones, kuriomis sieksite išsikeltų tikslų.

Nuosavas verslas suteikia daugiau galimybių tapti turtingu ir finansiškai saugiu. Nėra ribos kiek galite uždirbti. Tai priklauso tik nuo jūsų kūrybiškumo, noro dirbti ir, taip, žinoma, sėkmės. Turėdami savo verslą taip pat galite stebėti kaip klientai naudojasi jūsų produktais ar paslaugomis – tai nuostabus jausmas.

Būdamas pats sau vadovas, galite pats nuspręsti kada ir kur dirbate. Galite dirbti naktimis, galite dirbti dienos metu. Galite dirbti vilkėdami pižamą ar kitą jums komfortą suteikiančią aprangą. Galite lankyti jogos pamokas vidury dienos nesibaimindami dėl vadovo perspėjimų.

Trūkumas tas, jog nėra jokios garantijos, jog jums pasiseks. Nuosavas verslas yra didžiulė rizika, pilna iššūkių kiekviename verslo etape. Galbūt jūs patirsite katastrofą, ko pasekoje prarasite viską – pinigus, namus, net šeimą. Vieną mėnesį galite uždirbti didžiulius pinigus, o štai sekantį – “kristi į bačką”.

Turėdami savo verslą privalote juo gyventi ir kvėpuoti. Yra tiek dalykų, kuriuos reikia padaryti. Yra tiek daug iššūkių, su kuriais teks neišvengiamai susidurti. Niekas nebus labiau atsidavęs jūsų verslui už jus patį. Dažnai jausitės vienišas. Patirsite nemažai streso. Bankas nuspręs nebeteikti jums paskolos – jūs prarasite miegą.

Jums taip pat teks pabuvoti įvairiose pozicijose. Negalite tiesiog susikoncentruoti ties tuo, kas jums sekasi geriausiai, ypač verslo pradžioje, kada trūksta išteklių darbuotojams samdyti. Jūs būsite atsakingas už įmonės strategiją, klientų aptarnavimą, apskaitą ir.. švaros palaikymą biure.

Taigi, ką pasirinkti – samdomą darbą ar nuosavą verslą?

Samdomas darbas

Privalumai:· 

- Darote tik tai, ką išmanote – jokios nežinomybės.

· Reguliariai gaunamas atlyginimas.

· Fiksuotos darbo valandos – užtikrintas poilsis po darbo.

Trūkumai:

· Privalote prisitaikyti prie įmonės strategijos.

· Norint turėti įtakos įmonėje, reikia kopti karjeros laiptais.

· Maža tikimybė gauti papildomų pajamų.

Nuosavas verslas

Privalumai:

· Patys nustatote įmonės strategiją ir priimate svarbius sprendimus.

· Pats sau bosas – visiška nepriklausomybė.

· Potencialas gauti didžiules pajamas.

Trūkumai:

· Didžiulė rizika ir nežinomybė.

· Dažnai teks dirbti ilgiau nei 8 valandas per dieną.

· Nuolatinis stresas.

· Teks dirbti įvairius darbus: ir priimti svarbius sprendimus, ir valyti grindis.

#    Comments [3] |
# Tuesday, 13 March 2012

Vadoves priima i darba moteris su vaikais

Kas geriau gali suprasti darbuotoją moterį, turinčią vaikų ar ketinančią jų susilaukti, jei ne vadovė moteris? Pasirodo, vadovių moterų „supratingumas“ nėra teigiamas. Mokslininkai nustatė, kad vadovės vengia priimti į darbą moteris, turinčias ar ketinančias susilaukti vaikų.

Naujas mokslininkų tyrimas rodo, kad darbo rinkoje didžiausias moterų priešas - moterys. 25 proc. vadovių prisipažino atmetančias pretendenčių kandidatūrą, jei jos turi vaikų ar yra tinkamo amžiaus susilaukti atžalų. 72 proc. vadovių taip pat teigė, vertinančios ne tik moterų kandidačių darbo patirtį ir gebėjimus, bet ir išvaizdą bei aprangą. Mokslininkų tyrimai taip pat parodė, kad moterims, kurioms vadovauja vadovės, tenka ilgiau siekti karjeros, nei toms darbuotojoms, kurių vadovai vyrai.

Iš viso tyrime dalyvavo 1 tūkst. moterų iš skirtingų šalių. Kiekvienais metais „Business Environment“ atlieka tyrimus, kurie susiję su moterų ekonominiais, socialiniais ir politiniais laimėjimais. Šiais metais tyrimas buvo skirtas darbo santykiams. Rezultatai atskleidė, kad moterys darbo aplinkoje yra kur kas reiklesnės ir griežtesnės savo lyties atstovėms nei vyrams. Moterys tris kartus dažniau nei vyrai vertina koleges asmeniniu, o ne profesionaliu požiūriu. Moterys taip pat pripažino, kad 28 proc. dažniau autoritetais darbe pasirenka vyrus, o moteris.

Davidas Saulas, vadovavęs tyrimui, sako: „Moterys jaučia daug didesnę konkurenciją kitoms moterims nei vyrams. Moterų įtakai pasaulyje augant galima pastebėti ir augančią jų konkurenciją. Gaila, kad tiek pasiekusios moteris ne padeda tos pačios lyties atstovėms, o priešingai - kenkia ir elgiasi netolerantiškai“.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad karjeros siekiančios moterys dirba daugiau valandų nei vyrai ir dažniau nei vyrai į darbą eina negaluodamos.

#    Comments [0] |
# Tuesday, 06 March 2012

Kaip pranesti apie isejima is darbo per el pasta

Norite pranešti apie išėjimą iš darbo, bet norite išvengti nemalonaus pokalbio su vadovu? Galite apie išėjimą iš darbo pranešti elektroniniu laišku - tik turite žinoti, kaip tinkamai jį parašyti ir apie ką būtina pagalvoti prieš išsiunčiant tokį laišką.

Jūsų sprendimas išeiti iš darbo turi būti nekeičiamas.

Pranešti apie išėjimą iš darbo elektroniniu laišku galite tik tuo atveju jei jūsų sprendimas palikti darbovietę yra galutinis. ir nekeičiamas. Nuėję pasikalbėti su vadovu ar darbdaviu tiesiai, galite sulaukti ne tik neigiamos reakcijo, bet ir įvairių pasiūlymų. Tačiau siųsdami elektroninį laišką užkertate kelią tokioms galimybėms, nes pranešate apie savo sprendimą ir parodote, kad nenorite jo keisti.

Rašydami laišką, vadovaukitės nuoširdumu.

Nors elektroninis laiškas jums padės išvengti vadovo reakcijos ir nemalonaus pokalbio, jis nesuteikia jums galimybės nepaaiškinti savo sprendimo priežasčių. Nuoširdžiai išdėstykite, kokios priežastys lėmė jūsų norą išeiti iš darbo, tačiau neapsiribokite tik neigiamais pastebėjimais. Būtinai parašykite, kokios patirties įgijote, paminėkite darbovietės privalumus. Visus savo teiginius paremkite nenuginčijamais argumentais, taip niekas negalės abejoti ar prieštarauti jūsų pastebėjimams, o ir jūs išvengsite subjektyvumo bei emocijomis paremtų teiginių.

Kodėl geriau apie išėjimą iš darbo pranešti elektroniniu paštu, o ne tiesiogiai?

Jei nerimaujate, kad pranešdami apie išėjimą iš darbo nesugebėsite nuslėpti savo emocijų, geriau rašykite elektroninį laišką. Visada geriau palikti darbovietę išvengus pykčių ir konfliktų. Prieš išeidami iš darbo nepamirškite parašyti ir atsisveikinimo laiško, parašykite savo kontaktus, kad vadovas galėtų susiekti, jei atsirastų jums tinkamas darbo pasiūlymas. Nepamirškite, kad jums gali prireikti buvusio vadovo rekomendacijų, tad stenkitės išlaikyti kuo geresnius santykius.

#    Comments [0] |
# Tuesday, 28 February 2012

Emocine inteligencija darbe

Psichologai teigia, kad emocinė inteligencija padeda valdyti mūsų mąstymą ir pagerinti mūsų pačių elgesį darbe ir asmeniniame gyvenime. Tačiau kas yra ta „emocinė inteligencija“? Kaip ją išmatuoti ir kaip naudoti?

Emocinė inteligencija darbe ir namuose yra menas suprasti, identifikuoti ir valdyti mūsų bei aplinkinių emocijas bei siekti, kad sąmoningai keičiamas mūsų elgesys atneštų naudos mums ir aplinkiniams. Mokslininkų teigimu, pastebima, kad pasaulio ekonominė krizė pakenkė žmonių emocinei inteligencijai ypač darbo aplinkoje. Jų manymu, darbuotojai, jausdamiesi nepatikimai dėl savo karjeros ateities, nesąmoningai ėmė vadovautis „išlikimo emocijomis“. JAV psichologas Johnas Cooperis, vykdęs tyrimą, sako: „Darbuotojai nebebando prisitaikyti prie pokyčių, jie pasiduoda neigiamoms emocijoms, užuot ieškoję išeičių ir naujų galimybių.“

Terminas „emocinė inteligencija“ pirmą kartą psichologijoje buvo panaudotas 1966 metais ir ši sritis vis dar laikoma nauja mokslo pasaulyje. J. Cooperis sako, kad emocinę inteligenciją galima apibūdinti, kaip „įgimtas žmogaus savybes“, kurias identifikavus ir išmokus valdyti, galima pakeisti savo elgseną mums naudinga linkme. „Emocinę inteligenciją galime išskirti į asmeninę ir tarpasmeninę inteligenciją. Kiekvieną rūšį dar galime išskaidyti į 16 tipų, – sako J. Cooperis. – Terminas aprėpia svarbiausius santykio su savimi ir aplinkiniais bruožus: pagarba sau ir kitiems, atidumas sau ir kitiems, asmeninė galia, susijusi su gebėjimu prisiimti atsakomybę arba, priešingai, savęs laikymas aplinkybių „auka“, mokėjimas prisitaikyti, pasitikėjimas savimi ir kitais, bendravimas, emocinė ekspresija, elgesys konfliktų metu ir pan.“

Psichologai pastebi, kad nors vyrų ir moterų emocinė inteligencija pasižymi tais pačiais bruožais, jų svarba skiriasi. Pavyzdžiui, vyrai pasižymi didesniu pasitikėjimu savimi nei moterys. Moterys, priešingai, mažiau pasitikimi savimi, bet labiau pasitiki aplinkiniais. Taip pat naujausi tyrimai rodo, kad emocinė inteligencija auga kartu su amžiumi ir patirtimi.

Pirmas žingsnis, norint pasinaudoti emocinės inteligencijos nauda, yra pažvelgti į save ir savo aplinką iš šalies. Pavyzdžiui, pabandykite suvokti savo vietą darbe dvejais aspektais: kaip savo padėtį darbe suprantate jūs, o kaip – jūsų kolegos ir vadovai. Įsigilinimas į savo jausmus ir aplinkinių nuomonę padeda surasti kompromisą su savimi ir judėti pirmyn, ieškoti naujų galimybių ir tobulėti.

Psichologai pastebi, kad darbuotojai, kurie dirba savarankiškai ir patys yra priklausomi nuo savo darbo ir uždarbio, pasižymi didesne emocine inteligencija. „Savarankiškai dirbantys žmonės jaučia stipresnį atsakomybės jausmą už savo karjerą ir pasiekimus. Jie įsisąmonina, kad tik savo veiksmais gali sukurti palankių ateities galimybių. Palyginkime, su darbuotojais, dirbančiais didelėse korporacijose, kai jų pareigos ir galimybės yra griežtai nustatytos. Tokie žmonės linkę paklusti taisyklėms ir neieško, o laukia, kad jiems būtų pasiūlyta naujų galimybių“, – sako J. Cooperis.

Ugdyti emocinę inteligenciją svarbu ne tik darbuotojams, bet ir vadovams. „Emocijoms lengvai pasiduodantis vadovas, negali tinkamai vadovauti. Emocijos jam neleidžia užmegzti ryšio su darbuotojais. Įsivaizduokite, vadovas sukviečia darbuotojus į susirinkimą ir klausia jų nuomonės apie susidariusias problemas. Prabilus pirmam darbuotojui, vadovas susinervina ir pradeda rėkti. Nė vienas iš likusių darbuotojų nedrįs pasakyti savo nuomonės ne tik per tą susirinkimą, bet, tikriausiai, niekados. Emocinė intelgencija vadovui padėtų susivaldyti ir taip bendrauti su darbuotojais, kad iš jų gautų visą reikalingą informaciją bei pelnytų jų pasitikėjimą“, – pažymi J. Cooperis.

#    Comments [0] |
# Monday, 27 February 2012

Kaip iskesti ankstyva darb o grafika?

Globalizacija sukūrė daugybė darbo vietų, kai darbuotojas tiekia paslaugą kitoje laiko zonoje gyvenantiems klientams, todėl darbo valandos gali gerokai skirtis nuo įprastinės darbo dienos: nuo 8 ryto iki 5 vakaro. Kaip priprasti prie pasikeitusio darbo grafiko, kai kėlimasis ankstyvais rytais sukelia kančią, o darbe sunku susikaupti ir efektyviai atlikti užduotis? Siūlome naudingų patarimų.

- Kiekvienas suaugęs žmogus privalo miegoti bent 7-8 valandas per parą. Jūsų kūnui ir mintims reikia poilsio, kad jaustumėtės darbingi. Tik pradėjus dirbti nauju grafiku, galite norėti dar daugiau miego, bet nepasiduokite pagundai pramiegoti visą laisvą laiką. Kuo greičiau pripratinsite organizmą prie naujo ritmo, tuo naudingiau galėsite išnaudoti laisvą laiką. Jei labai norėsite miego, leiskite sau pasnausti 20-30 minučių.

- Nusistatykite žadintuvą pusvalandžiu anksčiau nei turėtumėte pakilti iš lovos. Leiskite sau pagulėti, lengvai pasnausti ir turėkite laiko išsibudinti. Visada kelkitės tą pačią valandą, kad spėtumėte tinkamai ir neskubėdami pasiruošti.

- Kol priprasite prie naujo grafiko, susiplanuokite kaip patogiai ir greitai atlikti buities darbus, kada geriausia nueiti į parduotuvę, užsipilti benzino ir pan. Teks keisti nusistovėjusius įpročius.

- Kuo geriau pasiruoškite rytui: susidėkite drabužius, kuriuos rengsitės, susidėkite daiktus, kuriuos turite pasiimti ir pasiruoškite pietus dėžutėje, taip išvengsite rytinio streso ir skubėjimo.

- Stenkitės kuo sveikiau maitintis ir pradėkite užsiiminėti jums malonia mankšta. Jums reikia daugiau energijos, tad mankšta ir sveika mityba - puikus sprendimas.

#    Comments [0] |
# Saturday, 25 February 2012

Darbo santykiai kai kolega buves partneris

Darbiniai romanai trukdo darbiniams santykiams, bet nėra sudėtingesnės ir nemalonesnės situacijos nei darbas su buvusiu mylimuoju ar mylimąja. Kaip išlikti profesionaliems darbe ir nuslėpti savo tikruosius jausmus? Būdų tikrai yra.

 

· Svarbiausia – darbas. Nesvarbu, kaip jaučiatės ir kokios mintys apie nesėkmingus santykius su buvusiu partneriu jums neduotų ramybės, svarbiausia yra gerai atliktas darbas. Jei sugebėsite į jį sutelkti savo mintis, įgysite nematomą sąjungininką, kuris padės įveikti nelaimingos meilės nuoskaudas. Nutrūkus santykiams būtina judėti pirmyn. Gerai atliktas darbas jums gali atverti daugybę profesinių galimybių, o klaidos, emocijos ir nerimas karjeros siekimui gali sukliudyti.

 

· Jūsų asmeniniai santykiai – jūsų privatus reikalas. Apie savo asmeninius santykius nepatartina kalbėti darbe net su artimiausiais kolegomis. Privalu elgtis diskretiškai. Kad ir kas nutiktų, neprasitarkite darbe apie savo jausmus, nekalbėkite apie išsiskyrimo priežastis, neapkalbinėkite buvusio partnerio.

 

· Laikykitės kuo toliau nuo buvusio partnerio. Jei pareigos nereikalauja jūsų bendradarbiauti su buvusiu partneriu, bus geriausia, jei stengsitės nuo jo laikytis kuo atokiau. Apsimeskite, kad jo nepažįstate, tik mandagiai pasisveikinkite ir atsisveikinkite, bet nesikalbėkite ir neklauskite, kaip jam sekasi. Stenkitės nepietauti tuo pačiu metu, ateikite į darbą šiek tiek anksčiau ir išeikite vėliau. Su buvusiu partneriu bendraukite griežtai tik darbo klausimais ir stenkitės išvengti emocijų.

 

· Jei buvęs partneris jums kenkia, praneškite apie tai vadovui. Jei buvęs partneris skleidžia apie jus nebūtus gandus, trukdo jūsų darbui ir karjeros planams, nekentėkite, bet ir nesiimkite savarankiškų veiksmų. Geriausias sprendimas kreiptis į vadovą. Kuo diskretiškiau papasakokite apie susidariusią situaciją ir paprašykite pagalbos.

 

· Pradėkite ieškoti naujo darbo arba pozicijos kitame departamente. Išsiskyrimas su partneriu yra gera proga pakeisti savo gyvenimą. Naujas darbas ir nauja aplinka ne tik padės įveikti širdies skausmą, bet ir gali pasitarnauti jūsų karjerai. Turi praeiti labai daug laiko, kol aplinkiniai pamiršta apie darbo romanus, o buvęs kolega pradeda elgtis su jumis, kaip ir su kitais darbuotojais. Jei nenorite keisti darbo, pagalvokite apie departamento pakeitimą.

#    Comments [0] |
# Friday, 24 February 2012

Kaip pagerinti darbo pokalbiu technika

Pusvalandžio trukmės pokalbis gali nulemti jūsų karjeros ateitį, todėl turite pasirodyti kuo geriau. Jūsų pasisekimą lems įspūdis, kurį paliksite įdarbinimo specialistams. Įspūdis gali būti tik dvejopas: geras arba blogas. Sugadinti įspūdžiui užtenka vienos smulkmenos: neapgalvotos frazės, netinkamos aprangos detalės ir visos jūsų pastangos – veltui.

Puikiai pasirodyti darbo pokalbyje jums padės pasiruošimas. Kuo daugiau laiko ir pastangų įdėsite, tuo geresnių rezultatų sulauksite. Kaip pagerinti darbo pokalbių techniką patars dabar žurnaliste dirbanti Bonny Albo, turinti didelę įdarbinimo specialistės patirtį.

Pasikaustykite žiniomis

„Labiausiai per darbo pokalbius stebindavo ir nuvildavo kandidatų nesugebėjimas tiksliai išvardinti kur ir kada dirbo bei nemokėjimas apibūdinti savo pareigų. Toks žmogus negali palikti gero įspūdžio, nes jis negali tinkamai savęs pristatyti-, sako B. Albo. – Kandidatai turėtų žinoti, kad iš dalies klausimas apie darbo patirtį užduodamas norint patikrinti, ar faktai pateikti gyvenimo aprašyme yra tiesa. Jei kandidatas prieštarauja savo gyvenimo aprašyme nurodytiems faktams, dažnai kyla įtarimų, jog žmogus gali būti nenuoširdus.“

Prieš kiekvieną darbo pokalbį perskaitykite savo darbo aprašymą ir pasipraktikuokite mintyse arba garsiai jį atpasakoti. Jei nesate tikras, kaip geriau apibūdinti savo pareigas ar kompanijos, kurioje dirbate, pobūdį – pasidomėkite. Taip pat pasidomėkite kompanija, į kurią norite įsidarbinti. Ne tik žinokite, kuo ji užsiima, bet ir kokią vietą rinkoje užima, kas jos partneriai, o kas pagrindiniai konkurentai.

Žinokite, ko negalima sakyti ar daryti

„Įdarbinimo specialistai atidžiai klauso kiekvieno kandidato žodžio, kad galėtų prie ko nors prisikabinti. Nepaisant šypsenų ir malonaus elgesio, įdarbinimo specialistų darbas kandidatą vertinti kritiškai“–, sako B. Albo.

Norėdami neprikalbėti ko nereikia, stenkitės atsakinėti tiesiogiai į jums užduotus klausimus. Kiekvieno jūsų sakinio tikslas, parodyti jūsų privalumus. Susilaikykite nuo kritiškos nuomonės apie kompaniją, kurioje dirbate, bei asmeninės nuomonės. Prisiminkite, kad įdarbinimo darbuotojams turite parodyti geriausias savo puses, todėl kritiškumas ir skepticizmas gali sutrukdyti.

Dalyvaudami darbo pokalbyje atkreipkite dėmesį į smulkmenas. Nieko nekramtykite, neateikite į darbo pokalbį su vienkartiniu puodeliu kavos, nelaikykite rankoje cigarečių pakelio, laukdami pokalbio neklausykite muzikos. Jūsų nerūpestingumas vienareikšmiškai bus palaikytas atsainumu ir nesuinteresuotumu. Visą savo dėmesį skirkite darbo pokalbiui.

Tinkamai pasirinkite drabužius. Pasirinkite kuo paprastesnę ir elegantiškesnę aprangą. Drabužiai privalo būti švarūs ir nesunešioti. Būtinai pasirūpinkite švaria ir patogia avalyne. Jūsų išvaizda įdarbinimo specialistams sudarys įspūdį, jums nepratarus dar nė žodžio.

Žinokite, ką privalote pasakyti

„Vertinami kandidatai, kurie kalba taisyklingai, nevartoja žargono, aiškiai dėsto savo mintis“, sako B. Albo. Ji pataria geriau neskubėti ir gerai pagalvoti prieš atsakant, nei pasakyti ką nors neapgalvoto. Pasipraktikuokite balsu, kaip atsakytumėte į dažniausiai per darbo pokalbius užduodamus klausimus.

Nepamirškite klausyti

„Įtampa ir susijaudinimas dažnai sutrukdo kandidatams gerai išgirsti klausimus. Jei taip nutiko, geriau perklauskite, nei bandykite atspėti, koks buvo klausimas. Tačiau nepamirškite klausyti“, – pataria B. Albo.

Naudokitės neverbalinės komunikacijos būdais

B. Albo sako, kad dalį informacijos galima perduoti kūno kalba. Nevenkite žiūrėti įdarbinimo specialistui į akis, sėdėkite pasitempęs, nesiblaškykite, minimaliai naudokite rankų judesius, nepamirškite nusišypsoti – turite palikti patikimo, dėmesingo ir savimi pasitikinčio darbuotojo įspūdį.

#    Comments [0] |
# Wednesday, 22 February 2012

6 zingsniai kurie pakeis darbo ritma

Kaip fiksuotas darbo valandas paversti lanksčiomis? 6 patarimai padės pakeisti darbo ritmą ir suteiks galimybę turėti daugiau laisvės darbe. Dirbsite efektyviau ir rasite laisvo laiko poilsiui, trumpai treniruotei, susitikimui su senai matytu draugu, vaiko priežiūrai, papildomam darbui ir panašioms malonioms ar būtinoms pareigoms.

Pirmas žingsnis. Norint dirbti lanksčiomis darbo valandomis, reikės įveikti daugiau darbo, per trumpesnį ar papildomą laiką. Pasirinkite, kuris variantas jums priimtiniausias:

daugiau dirbsite visas keturias dienas, kad turėtumėte vieną laisvą dieną;

dirbsite mažiau darbo vietoje, o užsilikusius darbus pabaigsite namuose;

atsisakysite papildomų darbų, už kuriuos gaunate papildomą užmokestį;

pradėsite ir baigsite darbo dieną anksčiau.

Antras žingsnis. Apie savo norą dirbti kitokiu ritmu praneškite vadovui ir iš karto paaiškinkite, kokių priemonių imsitės, kad darbas būtų atliktas, o jo kokybė nenukentėtų. Dauguma vadovų neturės priežasčių priešintis tokiam jūsų norui – jiems svarbiausia, kad darbas būtų atliktas. Jei pastebėsite, kad vadovas abejoja, galite imtis iniciatyvos ir pasiūlyti bandomąjį laikotarpį. Pasiruoškite - pirmasis mėnuo bus tikras išbandymas. Jums reikės laiko, kad apsiprastumėte su nauju darbo ritmu.

Trečias žingsnis. Įspėkite kolegas ir susitarkite, kaip bendrausite, jei netikėtai jūsų prireiktų. Perduokite visus savo kontaktus ir stenkitės būti pasiekiamas kolegoms, bet kuriuo metu, taip išvengsite jų nepasitenkinimo, kad dirbate kitokiomis darbo valandomis. Vadovui ir kolegoms praneškite, kada būsite biure, o kada dirbsite iš namų – jie turi žinoti jūsų dienotvarkę.

Ketvirtas žingsnis. Jei dalį darbų nuspręsite atlikti namuose, įsitikinkite, kad tikrai sau galėsite užtikrinti puikias sąlygas darbui. Nepamirškite, kad namuose, kuriuose yra vaikų, susikaupti galima tik šiems užmigus. Pasitarkite su partneriu, nes jo pagalba ir supratimas jums bus kaip niekada reikalingi. Gerai apgalvokite, kaip patogiai palaikyti bendravimą su kolegomis, jei jūsų pareigos reikalauja komandinio darbo. Jei lanksčios darbo valandos jums reikalingos vaiko priežiūrai, apgalvokite netikėtus atvejus, pavyzdžiui, ką darytumėte, jei vaikas susirgtų? Kadangi turėsite atlikti daugiau darbo per trumpesnį laiką ir kuo efektyviau, jums gali prireikti artimųjų ar auklės pagalbos.

Penktas žingsnis. Susidarykite aiškų planą: ką privalote padaryti darbo vietoje, o kokias užduotis galite atlikti namuose. Taip pat suskirstykite visas pareigas į tris grupes: skubios, vidutiniškai skubios, neskubios. Visada atlikite užduotis pagal jų svarbą. Stenkitės sutelkti visą dėmesį į darbą – taip užduotis atliksite greičiau. Skatinkite save maloniomis smulkmenomis, pažadėkite sau už atliktą darbą – skanėstą, pirkinį, puodelį kavos.

Šeštas žingsnis. Naudokitės galimybėmis, kurias jums suteikė laisvesnis darbo grafikas. Jūsų pareiga ne tik sėkmingai atlikti darbus, bet ir gauti naudos sau – suplanuokite, ką veiksite per atsiradusias papildomas laisvas valandas. Taip pat nepamirškite, kad lankstesnės darbo valandos prislėgs jus didesne atsakomybe – tik jūs būsite atsakingas už savo pareigas.

#    Comments [0] |
# Monday, 06 February 2012

Pirmadienio neuroze

Ar savaitės pradžia jus tokia pat varginanti kaip vizitas pas dantų gydytoją? Nenusiminkite! Ne jūs vieni nemėgstate pirmadienių!

Sekmadienis, 17.30 val.: jūsų ranka dreba, barstydama trupinius sušalusiems karveliams.

20.15 val. žiūrite kriminalinį filmą per televiziją, bet žudikas jums visai nerūpi... Jūsų laukia kai kas blogesnio.

3.55 val. nakties: neramiai vartotės lovoje ir svarstote, ar atpratote miegoti.

7.03 val.: ranka paliečiate kaktą... Gal kartais yra temperatūros? Deja, ne! Liga, nuo kurios kenčiate – „pirmadienio neurozė“.

Vokiečių mokslininkai iš Hamburgo rinkos tyrimo instituto atliko apklausą ir nustatė, jog 80 procentų vokiečių kankina „pirmadienio neurozė“.

Nenoras pradėti naujos darbo savaitės gali turėti įvairių priežasčių: nuovargis, užsitęsusi nepaaiškinama panika, kolegų ar viršininko baimė, nepasitikėjimas savo jėgomis, nesibaigiantys rūpesčiai.

Kad pirmadienio rytą galėtumėte išsiropšti iš lovos su gera nuotaika, reikia gudrios strategijos, priklausomai nuo jūsų „pirmadienio neurozės“ tipo. Panagrinėkime juos.

Apokaliptikai

Jos veidą išmuša raudonomis dėmėmis nuo minties apie visas katastrofas, kurios per savaitgalį užgrius ant jos galvos. Galbūt vadovas pasinaudojo laisvu laiku, kad taptų dar bjauresnis. Galbūt klientas panaikino užsakymą. Arba penktadienio skaičiavimo klaidos sukėlė grandininę reakciją ir dar labiau pagilino ekonominę krizę. O kas bus, kai ji sužinos apie milžiniškus nuostolius arba per prezentaciją netikėtai nualps?

Kai galvoje knibžda nerimą keliančios mintys ir vaidenasi tokie siaubo scenarijai, reikia skubiai nusiraminti. Tik kaip tą padaryti?

„Pasidarykite nepažeidžiama, – pataria vokiečių psichologė Kirsten Khaschei, knygos „Ir vėl pirmadienis“ autorė. – Apsirenkite mėgstamą drabužį, pusryčiaudamos pasiklausykite malonios muzikos, kuri jums sukelia gerus prisiminimus ir iš anksto susitarkite (geriausia penktadienį) su miela kolege dėl pietų. Taip apsiginklavus liks mažai galimybių, kad kas nors rimtai sugadins nuotaiką.“

Panikuotojai dėl kolegų klausinėjimų

„Kaip praleidai savaitgalį?“ Daug kam tai yra siaubingas klausimas. Kodėl? Mat savas savaitgalis buvo skirtas ramiam poilsiui, o ne pramogoms, apie kurias būtų ką papasakoti. Dėl to kenčia savimonė. Kai kolegė pasakoja apie savo sekmadienio pergales ir puikuojasi nuotraukomis iš šeštadienio iškylos su draugais, pasidaro gaila savęs ir gėda dėl „netinkamai“ praleisto savaitgalio.

Psichologai nustatė, jog kas aštuntas žmogus dėl to vengia leistis į pokalbius su kolegomis pirmadienio rytą. O juk nėra jokios priežasties panikuoti. Žmonės, kurie nori puikuotis savo intymiais išgyvenimais, pirmiausia kenkia sau.

Darbo santykių ekspertė Isabel Nitzsche aiškina: „Kas atskleidžia apie save per daug informacijos, tas greitai tampa apkalbų ir intrigų taikiniu.“

Kitą kartą į klausimą „Kaip praleidai savaitgalį?“ atsakykite trumpu „Gerai“ ir nukreipkite pokalbį į mažiau pavojingą temą. Pavyzdžiui: „Ar žiūrėjai tą laidą per televiziją?“ Po 5 minutes trukusio praeities aptarimo kiekvienas galės pereiti prie kasdienės rutinos.

Savaitgalio lėbautojai

Jai savaitgalis turi būti triukšmingas. Po vakarėlio ji eina į diskoteką, kur šoka iki paryčių ir linksminasi su draugais. Po linksmybių nakties reikia gerai išsimiegoti. Tai ir yra svarbiausia priežastis, kodėl ji nekenčia pirmadienių. Pašėlusios naktys ir miegas iki sekmadienio pietų išmuša iš ritmo.

Paprastai apie 3 valandą nakties pradeda gamintis streso hormonas kortizolis. Kai ryte jo prisikaupia pakankamai daug, mes atsibundame. Į mūsų savaitgalio audringas naktis kūnas reaguoja atitinkamai vėliau pradėdamas kaupti kortizolį. Todėl taip sunku anksti pabusti pirmadienio rytą. Rytinis žadintuvo skambutis išgąsdina ir sukelia stresą.

Savaitgaliais laikytis tvarkingo darbo dienų ritmo ne visiems pavyksta.

Psichologai pataria pirmadienį vos atsibudus skubėti į dušą. Rytinis maudymasis, mankšta prie atviro lango ir trumpas pasivaikščiojimas gryname ore padeda greičiau išsklaidyti miego hormoną melatoniną.

Didieji niurzgliai

Ar būtina partneriui garsiai valytis dantis vonioje? O pardavėjai taip begėdiškai linksmai sveikintis?

Jei pirmadienio rytą jus nervina viskas ir visi, žinokite, jog savo niūrią nuotaiką galite nesunkiai pataisyti keliais gudriais judesiais. Pavyzdžiui, šypsena. Mūsų smegenims visai nesvarbu, ar mes vaipomės iš džiaugsmo, ar be priežasties. Šioje mimikoje dalyvaujantys raumenys perduoda pilkosioms smegenų ląstelėms signalą, kad bus šypsomasi, todėl smegenys išskiria laimės hormonus.

Psichologė Kirsten Khaschei pataria atsibudus pirmiausia pasirūpinti savo laikysena: „Ištiesinkite nugarą, atstatykite į priekį krūtinę, pakelkite smakrą, iškelkite rankas į viršų kaip padarytumėte džiūgaudami – ir pajusite energijos antplūdį“.

Jei niekas nepadeda, susitaikykite su savo pirmadienio nepasitenkinimu ir pasidalinkite mintimis su bendraminčiais. Daug kam palengvėja, sužinojus, kad jie nėra vieninteliai kenčiantys.

Pridursime dar du argumentus paguodai.

Pirmas: jokią kitą savaitės dieną tiek daug žmonių nemeta rūkyti arba nepradeda sportuoti ir laikytis dietos kaip pirmadienį!

Antras: antradienis būna dar blogesnis. Savaitgalio prisiminimai jau nublankę. Prieš akis laukia kalnai darbų, o kitas penktadienis (ir pirmadienis) dar toli.

#    Comments [0] |
# Monday, 30 January 2012

Kaip susitvarkyti darbo vieta


Atrodytų, pati paprasčiausia užduotis. Juk sutvarkyta darbo vieta – tai mažiau rūpesčių, lengviau surandami daiktai ir dar visokių kitokių teigiamų dalykų galima išvardyti. Aišku, draugės menininkės tuoj man pasakys, kad sutvarkyta darbo vieta tolygi katastrofai, nes nuo sterilaus darbo stalo išbėgioja visos mūzos. Bet juk ne visi menininkai. Ir aš nesiūlau išradinėti kažkokių neįmanomų dalykų – tvarkinga darbo erdvė, kai viskas patogiai sudėta po ranka. Kaip sukurti namų biurą jau esu rašiusi čia. Dabar tik keli esminiai akcentai, kaip palaikyti tvarką darbo vietoje.

Pirmiausia, ką reiktų atsiminti kiekvienam – apibrėžtos darbo vietos ribos. Jeigu darbui paskirtas visas kambarys – tada paprasta, nes ribas nustato sienos, bet jeigu darbo vieta bendrojoje erdvėje – ribas reiktų nusistatyti. Kitaip – dalis popierių ir knygų iškeliaus, ten, kur neturėtų, o ant darbo stalo rasite plastikinę vaikų varną.

Antra. Susikurkite nuosavą sistemą. Nežinau, kas tai bus – dėžutės, sunumeruoti aplankai, lentynėlės. Svarbiausia, kad Jūs patys žinote, kas kur sudėta ir kaip viską rasti.Be to, atkreipkite dėmesį į tai, kuriuos daiktus naudojate dažniausiai. Jiems skirkite pačią patogiausią vietą.

Trečia. Išmeskite viską, kas nereikalinga. Svarbiausia, nesigailėkite, nepavydėkite ir negrūskite į kampą sakydami, „gal kada nors pravers“. Viską, kas nereikalinga ir nenaudojama padovanokite, išmeskite, atiduokite labdarai arba parduokite. Na gerai gerai, jei jau labai reikalingas daiktas – nuneškite į paliepę ar sandėliuką. Svarbu, nesugrūskite ten visko.

Ketvirta. Suraskite vietą viskam, kas reikalinga. Tam pravers dėžutės, stiklainiai, dėklai, spintos, stalčiai.

Puikių minčių!

#    Comments [0] |