Page 1 of 3 in the karjera category Next Page
# Tuesday, 21 August 2012

Samdomas darbuotojas ar verslas

Kuo geriau būti – samdomu darbuotoju ar verslininku? Vieno atsakymo į šį klausimą tikrai nėra – tai priklauso nuo kiekvieno individo atskirai. Kai kurie žmonės gimę būti verslininkais, mėgsta rizikuoti, nori būti patys sau bosai, priimti svarbius strateginius sprendimus.

Kita vertus, daugybė žmonių jaučiasi komfortiškai dirbdami samdomą darbą, kopdami karjeros laiptais. Jie žino, kad reguliariai gaus sutartą atlyginimą, dirbs tarp 8 ir 17 valandos ir galės susikoncentruoti ties savo specializacija. Žemiau aptariu kiekvieno kelio privalumus ir trūkumus

Samdomo darbo privalumai ir trūkumai

Kaip samdomas darbuotojas, jūs esate savo srities specialistas. Jums paskirtos tam tikros užduotys, kurias gebate atlikti puikiai. Jūs susikoncentruojate ties pareigybėmis, kurias paskyrė vadovai. Darote tai, ką žinote. Jei esate buhalteris, dirbate su skaičiais. Jei esate klientų aptarnavimo specialistas, bendraujate su klientais.

Samdomo darbuotojo pajamos taip pat yra lengvai nuspėjamos. Jūs žinote, kiek gausite ir kada gausite (kartą per savaitę, dvi savaites, mėnesį). Nepriklausomai nuo to, ar šį mėnesį savo darbą atlikote puikiai ar vidutiniškai, jūs bet kuriuo atveju gausite savo atlyginimą.

Jūsų darbo valandos yra fiksuotos. Tikėtina, jog jums reikės dirbti nuo 9 val. ryto iki 17 val. vakaro. Jeigu esate samdomas darbuotojas, galite pamiršti apie darbo reikalus vos tik išeinate iš biuro. Nebent jūs darboholikas arba dirbate ir savaitgaliais.

Trūkumas tas, jog jūs esate tik vienas iš darbuotojų. Tikriausiai jums teks susitaikyti su bendroves vizija ir strategija, nebent įmonėje užimate aukštas pareigas. Jūs turite vieną iš dviejų pasirinkimų: susitaikyti su įmonės strategija arba palikti įmonę. Taip pat jūs turėsite savo vadovą, kurio nurodymus teks vykdyti.

Jeigu norite turėti įtaką įmonėje ir priimti svarbius sprendimus, jums teks kilti karjeros laiptais. Tačiau pasakyti daug lengviau nei padaryti. Kopti karjeros laiptais nėra lengva, nes jums teks konkuruoti su esamais, o taip pat ir naujais darbuotojais. Nešvarūs vidiniai žaidimai garantuoti!

Jūsų pajamos, kaip jau minėjau, didžiąja dalimi liks nepakitusios. Jei nustatytas 2,5 tūkst. lt. per mėnesį atlyginimas, tikriausiai tiek ir gausite. Žinoma, kartais bendrovė pasiūlo bonusų, premijų ir kitų priedų, tačiau tokiu atveju teks pamiršti keletą pradžioje paminėtų privalumų, antai darbas nuo 9 val. iki 17 val.

Nuosavo verslo privalumai ir trūkumai

Jeigu jaučiate, kad galite padaryti daugiau (ir turėti daugiau naudos), o samdomas darbas jus riboja, tuomet nuosavo verslo kūrimas skirtas jums. Jūs nustatote bendrovės kryptį, strategiją ir pasirenkate priemones, kuriomis sieksite išsikeltų tikslų.

Nuosavas verslas suteikia daugiau galimybių tapti turtingu ir finansiškai saugiu. Nėra ribos kiek galite uždirbti. Tai priklauso tik nuo jūsų kūrybiškumo, noro dirbti ir, taip, žinoma, sėkmės. Turėdami savo verslą taip pat galite stebėti kaip klientai naudojasi jūsų produktais ar paslaugomis – tai nuostabus jausmas.

Būdamas pats sau vadovas, galite pats nuspręsti kada ir kur dirbate. Galite dirbti naktimis, galite dirbti dienos metu. Galite dirbti vilkėdami pižamą ar kitą jums komfortą suteikiančią aprangą. Galite lankyti jogos pamokas vidury dienos nesibaimindami dėl vadovo perspėjimų.

Trūkumas tas, jog nėra jokios garantijos, jog jums pasiseks. Nuosavas verslas yra didžiulė rizika, pilna iššūkių kiekviename verslo etape. Galbūt jūs patirsite katastrofą, ko pasekoje prarasite viską – pinigus, namus, net šeimą. Vieną mėnesį galite uždirbti didžiulius pinigus, o štai sekantį – “kristi į bačką”.

Turėdami savo verslą privalote juo gyventi ir kvėpuoti. Yra tiek dalykų, kuriuos reikia padaryti. Yra tiek daug iššūkių, su kuriais teks neišvengiamai susidurti. Niekas nebus labiau atsidavęs jūsų verslui už jus patį. Dažnai jausitės vienišas. Patirsite nemažai streso. Bankas nuspręs nebeteikti jums paskolos – jūs prarasite miegą.

Jums taip pat teks pabuvoti įvairiose pozicijose. Negalite tiesiog susikoncentruoti ties tuo, kas jums sekasi geriausiai, ypač verslo pradžioje, kada trūksta išteklių darbuotojams samdyti. Jūs būsite atsakingas už įmonės strategiją, klientų aptarnavimą, apskaitą ir.. švaros palaikymą biure.

Taigi, ką pasirinkti – samdomą darbą ar nuosavą verslą?

Samdomas darbas

Privalumai:· 

- Darote tik tai, ką išmanote – jokios nežinomybės.

· Reguliariai gaunamas atlyginimas.

· Fiksuotos darbo valandos – užtikrintas poilsis po darbo.

Trūkumai:

· Privalote prisitaikyti prie įmonės strategijos.

· Norint turėti įtakos įmonėje, reikia kopti karjeros laiptais.

· Maža tikimybė gauti papildomų pajamų.

Nuosavas verslas

Privalumai:

· Patys nustatote įmonės strategiją ir priimate svarbius sprendimus.

· Pats sau bosas – visiška nepriklausomybė.

· Potencialas gauti didžiules pajamas.

Trūkumai:

· Didžiulė rizika ir nežinomybė.

· Dažnai teks dirbti ilgiau nei 8 valandas per dieną.

· Nuolatinis stresas.

· Teks dirbti įvairius darbus: ir priimti svarbius sprendimus, ir valyti grindis.

#    Comments [3] |
# Wednesday, 13 June 2012

kaip pradeti namu versla

Šios idėjos tiks visiems, svajojantiems dirbti sau ir daugiau laiko praleisti su šeima. Daugybė žmonių visame pasaulyje renkasi tradicinio darbo alternatyvą ir dirba be vadovų ir kolegų, be griežtai nustatyto darbo laiko ir darbotvarkės – jie dirba sau.

Rankdarbiai ir amatai

Anksčiau užsiimti amatais ir rankdarbiais buvo sunkiau – reikėdavo įkurti mažą parduotuvėlę, o dabar internetas sudaro galimybės atsidaryti virtualią parduotuvę, iš kurios jūsų kūriniai pasieks visus pasaulio kampelius. Išlaikyti tokią virtualią parduotuvę nieko nekainuoja, todėl galėsite skirti daugiau laiko darbui. Skelbimus taip pat galima dėti į interneto aukcionus už nedidelį mokestį.

Tinklaraščiai

Tinklaraščių rašymas jau seniai nėra vien tik laisvalaikio praleidimo būdas – tai būdas užsidirbti pragyvenimui. Sėkmingi tinklaraščių kūrėjai laikosi svarbiausių taisyklių – rašyti apie aktualius dalykus ir pildyti tinklaraštį reguliariai. Iš ko jie užsidirba? Ištikimi lankytojai gali aukoti pinigų kūrėjui, taip pat interneto reklamos kompanijos moka už kiekvieną jūsų internetinėje svetainėje paspaustą reklamą. Kuo daugiau svetainė susilauks lankytojų, tuo daugiau pinigų galima užsidirbti.

Klientų pagalba telefonu ir internetu

Daug tarptautinių kompanijų, siūlančių klientų pagalbos internetu ir telefonu paslaugą, siūlo darbuotojams dirbti iš namų. Pavyzdžiui, „Alpine Access“, „LiveOps“, „West and Arise“. Reikalavimai: panašaus darbo patirtis ir užsienio kalbų mokėjimas.

Buhalterija

Buhalteriai gali siūlyti savo individualias paslaugas ir dirbti iš namų. Šiuo darbu gali užsiimti net ir nebaigę mokslų, bet išmanantys šią sritį žmonės. Ieškokite klientų internetu – išsiųskite savo paslaugų kainas visoms kompanijoms iš virtualių geltonųjų puslapių.

Korepetitorius

Šis darbas tiks visiems, kas mėgsta ir gali mokyti. Moksleivius ir studentus galima mokyti savo namuose arba miesto bibliotekoje. Galite dirbti su mokiniais individualiai arba grupėmis. Taip pat galite dirbti korepetitoriumi virtualiai.

Vertimai

Ši sritis tiks visiems, kas gerai išmano gimtąją kalbą ir bent vieną užsienio kalbą. Vertimais galima užsiimti virtualiai: užsiregistruokite svetainėse Welocalize.com arba Sdl.com ir laukite darbo pasiūlymų.

Įkurkite nuosavą „eBay“ parduotuvę

Sugalvokite, ką netradicinio galėtumėte pardavinėti internetinėje parduotuvėje. Jums teks sumokėti nedidelį procentą nuo pardavimų „eBay“ ir gražiai nufotografuoti bei aprašyti prekes. „eBay“ yra virtualus aukcionas, todėl netradicinių ir vertingų daiktų kainos smarkia išauga. Pinigų pervedimai vyksta per „Paypal“, o prekės klientus pasiekia paštu.

#    Comments [0] |
# Thursday, 03 May 2012

plepumo nauda

Nėra moterų, kurios nemėgtų paplepėti ir apkalbėti kitų. Tiesiog jos tai daro dažniau, o vyrai – rečiau. Kodėl mums taip patinka prie kavos puodelio aptarinėti panašias į save? Ar iš tikrųjų apkalbos – tik tuščias laiko praleidimas, kaip tvirtina vyrai? O gal jos naudingos moterų psichikai?

Ką apie tai sako psichologai? Įsidėmėkite: kad ir ką mes apkalbėtume, visada tai turi tiesioginį ryšį su mumis!

Apkalbos kaip būdas atsikratyti trūkumų

Visi mes – nėra čia ko slėpti – mėgstame aptarinėti trečiuosius asmenis, narstyti po kaulelį drauges ir pažįstamas. Tokios apkalbos nėra visai nekaltos, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Gyvenime veikia karmos dėsnis, kuris niekada nedaro išimčių: kai tik mes pradedame kritikuoti kitą žmogų, turime būti pasirengę, kad likimas ateityje mus pastatys į tokią pat padėtį. Ir mums arba teks pakartoti kritikuojamojo poelgį, dėl kurio jį pasmerkėme, arba pasielgti priešingai savo principams ir vertinimo kriterijams.

Tarkime jūs su drauge nuolat aptarinėjate kolegę .„Ar matei kokia netvarka jos namuose? Siaubinga!“ Štai jūs sukritikavote – ir karmos dėsnis ima veikti. Netrukus dėl kokios nors priežasties jūs susirgsite ir namuose įsivyraus dar didesnė netvarka. Užuot numojusios ranka ir pasakiusios sau: „Kai pasveiksiu, išlipsiu iš lovos, viską sutvarkysiu“, jūs visą laiką būsite nuolatinio psichologinio diskomforto būsenoje.

Todėl tą pačią kolegę turėtumėte vertinti atlaidžiai: „Jos namuose netvarka, ir nieko – ji puikiai gyvena ir dėl to nesijaudina!“ Reiškia, ir jūs vertinsite save teigiamai, kai susiklosčiusios aplinkybės trukdys jums susitvarkyti.

Ką daryti? Apkalbinėdamos kitus prisiminkite, jog kalbate apie problemą, kurios pačios nesate išsprendusios. Nesmerkite kitų, o kritikuodamos stenkitės suprasti, kaip pačios turėtumėte spręsti tą pačią problemą. Analizuokite svetimą problemą kaip savą, ir viskas bus gerai.

Plepėjimas kaip būdas atsikratyti problemos

Jeigu jūs plepate apie save („Oi merginos, ką aš jums dabar papasakosiu, tačiau tai – didelė paslaptis!“), reiškia, jaučiate poreikį pasidalinti savo problemą su kitais. Tokiu būdu jūs nuimame nuo savęs dalį atsakomybės, pasidaro lengviau psichologiškai, o pati problema nustoja taip smarkiai slėgti. Jūs arba surandame išeitį, arba liaunatės dėl jos nervintis.

Tačiau su šios rūšies plepalais reikia būti labai atsargioms. Juk išpasakojusios kitiems savo paslaptis, jūs suteikiame jiems informaciją, kurią kada nors galės panaudoti prieš jus.

Apkalbos kaip priemonė troškimams įgyvendinti

Egzistuoja dar viena plepalų rūšis, kuri gali būti naudinga kaip būdas būsimam tikslui pasiekti. Tarkime, jūs prisipažįstate draugei, jog įsimylėjote vyriškį, už kurio ketinate netrukus ištekėti. Nieko panašaus jūsų gyvenime nėra, tai – tik svajonės, kurias pateikiate kaip tikrovę. Papasakojusios apie tokį troškimą dideliam žmonių skaičiui, jūs pradedate stengtis, kad tai įvyktų, ir imate siekti tikslo.

Pasitaiko nemažai atvejų, kai mergina, pirmą kartą išvydusi vaikiną, padariusį jai stiprų įspūdį, sušunka: „Jis bus mano vyras!“. Ir po kurio laiko iš tikrųjų žengia su juo prie altoriaus. Plepalai kartais gali tapti instrumentu, padedančiu pasiekti svarbaus tikslo.

#    Comments [0] |
# Wednesday, 02 May 2012

Dizainas – konkurencinis pranašumas


Dizainas visuomet buvo esminis veiksnys mados ar elektronikos versle, tačiau dabar jo svarba suvokiama ir kituose sektoriuose bei srityse, pvz. oro linijų, maisto produktų ar net vyriausybinių organizacijų, kurios taip pat tiekia klientų (gyventojų) aptarnavimo paslaugas.

Šiomis dienomis bendrovių vadovai supranta, kad dizainas gali būti konkurencinio pranašumo šaltinis. Tačiau retas jų suvokia kaip nuosekliai ir žingsnis po žingsnio integruoti gebėjimą kurti dizainą į bendrą įmonės strategiją. Šiame straipsnyje pateiksiu keletą patarimų šiuo klausimu.

Tikslų ir strategijos suderinimas

Pačios sėkmingiausios dizaino srityje bendrovės nustato tokius dizaino tikslus, kurios derintųsi su korporacine bendrovės strategija. Prieš išleidžiant naują HP kompiuterių gamybos liniją, dizaino komanda standartizavo logotipą ir taip sutaupė 50 mln. JAV dolerių.

Aiškus dizaino vizijos ir bendrovės strategijos turėjimas leidžia laiku paskirstyti reikalingus išteklius ir lengviau įgyvendinti užsibrėžtus tikslus. Tiesa, sunkiausioji dali yra pats įgyvendinimas. Tradiciniai resursų paskirstymo modeliai ir koncepcijos gali nepadėti.Pasamdyti garsaus dizainerio neužtenka

Viena pagrindinių tendencijų tarp bendrovių vadovų yra brangiai pasamdyti vieną ar kelias dizaino „superžvaigždes“ ir po metų juos atleisti, neva, dėl prastų rezultatų. Iš tiesų, rezultatus sukuria ne pavieniai darbuotojai, o visa komanda kartu paėmus.

Nors talentingų darbuotojų pritraukimas yra svarbus uždavinys, koncentruotis reikėtų ties aplinkos, kurioje vyksta dizaino darbai, tobulinimu. Minėtas „superžvaigždės“ atleidimas gali palikti žemą moralę bei pasitikėjimą vidinėje bendrovės kultūroje.

Dizainas atsiperka per ilgą periodą

Skeptikai visuomet nori išgirsti tikslius argumentus, kodėl jie turėtų investuoti į dizainą. Tačiau atsakyti į šį klausimą yra labai sudėtinga. Tyrimų bendrovės, pvz., „Nielsen“, apskaičiuoja bendrą rinkodaros investicijų grąžą, kai tuo tarpu dizainas tėra rinkodaros dalis. Beje, dizainas yra emocinis faktorius, tad jį išmatuoti konkrečiais skaičiais neįmanoma.

Žurnalas „Fast Company“ atliko įdomų tyrimą, kuriame lygino korporacijų, kurios daug investuoja į dizainą ir likusių korporacijų kapitalizacinės vertės pokyčius. Pirmųjų korporacijų pokytis buvo teigiamas 64 proc., kai tuo tarpu antrųjų neigiamas 22 proc.

Pokyčiai vaidina lemiamą vaidmenį

Klysta manantys, jog bendrovės dizaino sėkmė priklauso tik nuo dizainerių komandos įgūdžių. Iš tiesų lemiamą rolę vaidina pokyčių vadybos komanda, kuri sėkmingai (arba ne) integruoja dizainerių dalyvavimą kuriant naujus bei tobulinant senus produktus.

Perėjimas į aktyviau dizainu besirūpinančią kompaniją gali būti skausmingas, ypač jei būsimiems pokyčiams nebus tinkamai pasiruošta. Galutinis dizaino kultūros atsiradimas gali užtrukti net iki septynerių metų (čia kalbama apie stambias bendroves. Smulkiam verslui gali pakakti ir gero pusmečio), tad pirmųjų rezultatų nereikėtų tikėtis dar pirmaisiais metais.Svarbiausia – sukurti dizaino kultūrą

Kiekviena bendrovė privalo suprasti, jog gebėjimas kurti puikų produktų dizainą netaps įmonės konkurenciniu pranašumu per vieną naktį. Tai gali užtrukti daugelį metų. Tačiau norėdami sutrumpinti kelionės laiką, didžiąją dalį pastangų sutelkite ties dizainą puoselėjančios kultūros kūrimu. Tai reiškia, jog kiekvienas darbuotojas bendrovėje supranta kas yra dizainas ir kaip jis išnaudojamas pranašumui rinkoje įgyti.

„Buvo nepaprastai sunku perteikti darbuotojams prielaidą, jog dizainas yra kur kas daugiau negu vien tik produkto dekoracijos“, – teigia 3M strateginio dizaino vadovas, Mauro Porsinis (Mauro Porcini). Labai svarbu šią mintį įteigti pačioje bendrovės susikūrimo pradžioje, nes tapus stambia bendrove, virsmas į dizainu besirūpinančia bendrove yra sunkus. Bet jei vadovausitės aukščiau pateiktais patarimais – viskas įmanoma.

#    Comments [0] |
# Thursday, 05 April 2012

Kai nesutari su vadovu

Žodis „ačiū“ - ne tik būdas padėkoti, bet ir galimybė palaikyti gerus santykius su kolegomis bei vadovu. Žurnale Journal of Experimental Social Psychology publikuotame straipsnyje teigiama, kad trumpo žodelio „ačiū“ poveikis stipresnis nei atrodo. Jis gali pakeisti jūsų santykius su kolegomis ir vadovu. Psichologė Yeri Cho sako: „Įtampa ir konfliktai darbe kyla dėl darbuotojų ir vadovų konkurencijos, kompetencijos ir įtakos, tačiau paprastas padėkos žodelis gali įtampą sušvelninti ir pagerinti santykius.“ Psichologė Yeri Cho tyrinėja, kas verčia vadovus engti savo pavaldinius ir kaip darbuotojai galėtų taikiai, bet efektyviai pasipriešinti. „Dėkingumas padeda pakelti žmogaus socialinę vertę. Visi žmonės nori būti vertinami“,
#    Comments [0] |

Neatideliokite stalo tvarkymo

Vis atidėliojate, tikinate save, kad darbo stalą susitvarkysite vėliau, bet taip ir neprisiruošiate. Tiesa ta, kad darbo stalo susitvarkymui, jums reikės mažiau laiko nei šio straipsnio perskaitymui.

5 žingsniai, kurie padės greitai susitvarkyti netvarkingą darbo stalą:

1. Patraukite nuo darbo stalo visus pašalinius daiktus.

Ant darbo stalo gali gulėti tik vienas jūsų asmeninis daiktas - mobilusis telefonas. Viskas, ko jums nereikia darbo užduotims atlikti, turi būti negailestingai pašalinta nuo darbo stalo paviršiaus. Nustebsite pamatę, kiek laisvos vietos atsiras.

2. Užrašams geriau naudokite užrašų knygutę, o ne lipniuosius lapelius.

Jei per lipniuosius lapelius negalite matyti savo kompiuterio, jums būtų geriau reikalingą informaciją susirašyti į vieną užrašų knygutę. Jūsų stalas atrodys kur kas tvarkingiau. Į užrašų knygutę pasižymėkite ir dienotvarkę. Laikykite ją visada matomoje vietoje.

3. Kanceliarines priemones laikykite tik viename stalčiuje.

Tikriausiai turite daugybę rašiklių ir kitų kanceliarinių priemonių, kurių prireikus niekaip negalite rasti. Protingiausia viską laikyti viename stalčiuje.

4. Išmeskite viską, kas nereikalinga.

Sunaikinkite nereikalingus dokumentus, išmeskite senus užrašus ir kitą informaciją. Gerai pagalvokite, ką jums būtina archyvuoti ir saugoti, o ko geriau atsikratyti.

5. Likusius dokumentus surūšiuokite.

Visus ant stalo gulinčius dokumentus surūšiuokite ir sudėkite į stalčių. Jūsų darbo stalas turėtų likti švarus. Vargu, ar jums pavyksta ką nors rasti, kai ant stalo guli galybė įvairių popierių.

Kiekvieną dieną skirkite bent kelias minutes ir susitvarkykite darbo vietą, taip ji visada bus tvarkinga!

#    Comments [0] |
# Wednesday, 21 March 2012

Per daug protinga kad butu namu seiminke

Louise Kirk baigė Oksfordą, bet pasirinko namų šeimininkės „karjerą“. Moteris didžiuojasi savo pareigomis, o išsilavinimą ir protą naudoja vaikų švietimui. Jos trys vaikai geriausi mokiniai prestižinėse mokyklose, o vyriausia dukra ką tik sužinojo įstojusi į Oksfordo universitetą.

Debatus Europoje apie moteris, baigiančias geriausius pasaulio universitetus, bet pasirenkančias ne karjerą, o vaikų auginimą, sukėlė Danijos premjerė Helle Thorning-Schmidt, viešai pareiškusi, kad moteris švaisto veltui savo išsilavinimą“ ir renkasi vaikų auginimą namuose.

Ar tikrai moteris gali būti per daug protinga, kad taptų namų šeimininke? Louise Kirk sako, kad yra girdėjusi nuomonių, jog geras išsilavinimas tampa pareiga siekti karjeros aukštumų. Tačiau Louise Kirk su tokia nuomone nesutinka: „Visada norėjau gauti geriausią išsilavinimą, bet niekada negalvojau apie karjerą. Nuo pat įstojimo į universitetą aiškiai žinojau, kad mano tikslas susilaukti vaikų ir jiems skirti visą savo laiką bei žinias, - sako Louise. - Oksforde išmokau, kaip analizuoti, diskutuoti, pasitikėti savimi - visas savo žinias sėkmingai perdaviau vaikams. Motinystė yra didelis išbandymas, tarsi karjera, kur visos žinios nuolatos reikalingos: nuo maisto gaminimo iki diplomatijos“.

Organizacijos, vienijančios vaikus namie prižiūrinčias moteris, vadovė Anna Lines sako: „Buvo laikai, kai požiūris, kad moteris negali siekti karjeros buvo atgyvenęs. Šiandien gajus priešingas požiūris - išsilavinusi moteris negali likti namuose, bet ir jis jau atgyvenęs. Kiekviena moteris turi teisę rinktis tokį gyvenimą, kokio ji nori, - sako A. Lines. - Vaikų auginimas nėra vien tik maitinimas, skalbimas ir namų tvarkymas. Vaiką auginantys tėvai formuoja vaiko asmenybę, charakterį, vertybes, gebėjimus.“

Danijos premjerė H. Thorning-Schmidt turi dvi dukras - 14 metų Johanną ir 12 metų Camillą. Mergaitės vaikų darželį lankė nuo vienerių, o pradėjusios eiti į mokyklą likdavo prailgintoje grupėje, nes mama dažnai dirbdavo viršvalandžius. H. Thorning-Schmidt ne kartą žurnalistams yra sakiusi, kad, jos nuomone, karjeros siekiančiai motinai toks vaikų auginimo modelis yra pats tinkamiausias. Louise Kirk nesutinka. Jos tėvas buvo diplomatas, o motina siekė karjeros, tad ją užaugino auklė. „Visada jaučiau mamos trūkumą. Nenorėjau, kad taip pat jaustųsi mano vaikai“, - sako Louise, kuri jau dvidešimt metų augina vaikus. Jų turi keturis - 20 metų Edwardą, 18 metų Eleanorą, 16 metų Francis ir 14 metų Henry. „Nuo pat mažumės lavinau savo vaikus. Jie pradėjo kalbėti daug anksčiau nei kiti vaikai, o platus jų žodynas stebindavo net suaugusius. Jie turėjo pakankamai laiko žaidimams, bet niekada nenuobodžiaudavo, nes sugalvodavau jiems įdomių lavinančių užsiėmimų. Namuose neturėjome televizorius, tad vaikams neliko nieko kaip tik įnikti į knygas. Eleonora pradėjo rašyti ir parašė net 9 knygas“.

Kaip dabar jaučiasi Louise, visą gyvenimą paskyrusi vaikams, kurie jau suka savo keliais ir netrukus pradės savarankišką gyvenimą? „Man niekada netrūko ambicijų. Kai ištuštės namai, skirsiu daugiau laiko tarptautinei edukacijos programai Alive to The World“, - sako Louise.

Diane Houston, Kento universiteto psichologijos profesorė, mano, kad moterys, savo gyvenimą skyrusios vaikams, negali išvengti gailesčio, jog nepasinaudojo karjeros galimybėmis. „Mano tyrimai rodo, kad vaikams palikus namus, motinos jaučia tuštumos jausmą ir pradeda gailėtis neišnaudotų karjeros galimybių. Tokios moterys dažniausiai ne tik suteikia puikias galimybes vaikų išsilavinimui, bet ir vyrų karjerai. Kai vaikai palieka namus, moterys jaučiasi vienišos. Vaikai kuria savo šeimas, o vyrai užsiėmę savo karjera,“ - sako D. Houston.

#    Comments [0] |
# Tuesday, 20 March 2012

Ar tikrai mergaites prastesnes matematikes

Neseniai mokslininkų atlikta apklausa parodė, kad net 71 proc. vyrų savo matematinius sugebėjimus laiko „puikiais“, bet tik 59 proc. moterų taip gerai įvertino savo matematines žinias. Ši mokslinė apklausa iškelia klausimą: ar tikrai vyrai geresni matematikai už moteris? O gal jų pernelyg didelis pasitikėjimas matematiniais sugebėjimais neatitinka tikrovės? Į šį klausimą bando atsakyti geriausi įvairių sričių mokslininkai.

Stereotipas, kad berniukams geriau sekasi matematika yra giliai įsišaknijęs. „Barbie“ gamintojai net yra pagaminę lėlę, ant kurios marškinėlių užrašyta „alergiška algebrai“. Buvęs Harvardo universiteto vadovas ir JAV finansų sekretorius prezidentaujant Bilui Clintonui, Lawrence'as Summersas yra pareiškęs, kad vyrai kur kas geresni matematikai, būtent todėl finansų srityje taip trūksta moterų. Sutapimas ar ne, bet L. Summersui netrukus po šio pareiškimo teko atsistatydinti. Kembridžo universitete 6-tajame dešimtmetyje 10 matematikos studentų vaikinų tekdavo viena mergina. Tačiau net ir garsų universitetą baigusios moterys retai dirbdavo pagal specialybę ir daug dažniau augindavo namuose vaikus, todėl aukštų pasiekimų finansų srityje nepasiekė.

Mokslininkai Janet Mertz ir Jonathanas Kane'as iš Viskonsino universiteto atliko ne vieną tyrimą siekdami sužinoti, ar stereotipas apie prastesnius moterų matematinius sugebėjimus yra teisingas. „Mes atradome, - sako J. Kane'as, matematikos ir informacinių technologijų profesorius, - kad mergaitėms geriau matematika sekėsi tose šalyse, kur moterų teisės buvo mažiau varžomos. Taip pat pastebėjome, kad išsilavinusių ir gerai uždirbančių moterų matematiniai sugebėjimai geresni, o tai tiesiogiai susiję su jų vaikų matematiniais sugebėjimais, nesvarbu, kokia jų lytis. Mamų sugebėjimai turėjo didesnę įtaką vaikų matematiniams gabumams nei tėčių. Vadinasi, moterų matematiniai sugebėjimai turi tiesioginės naudos atžalų, vadinasi, naujos kartos, matematiniams sugebėjimams“, - teigia J. Kane'as.

Janet Mertz ir Johathano Kane'o tyrimas leidžia daryti išvadą, kad matematiniai sugebėjimai nėra įgimti, juos lemia sociologiniai ir kultūriniai faktoriai. Šią teoriją paremia ir Steveno Levitto pastebėjimas, kad tokiose valstybėse, kurioms būdinga lyčių segregacija, pavyzdžiui Bahreine ir Omano Sultonate, moterų matematiniai sugebėjimai kur kas geresni nei vyrų. S. Levittas taip pat pastebėjo, kad mergaitėms geriau sekėsi mokytis matematikos mergaičių mokyklose, nors berniukai religinėse mokyklose matematiką mokėsi prasčiau nei mišriose.

Mokslininkai juokauja, kad dabar tereikia palaukti kol nelygybės tarp lyčių neliks ir tada palyginti skirtingų lyčių matematinius pasiekimus. Jei mokslininkų prielaidos teisingos, mergaitėms matematikoje seksis taip pat gerai kaip ir berniukams, o stereotipas apie dailiosios lyties prastus matematinius sugebėjimus išnyks.

#    Comments [0] |
# Tuesday, 13 March 2012

Kaip islikti perspektyviu kandidatu i darbo vieta

Užsitęsusi bedarbystė gąsdina, nes potencialias darbo vietas gali užimti nauji specialistai. Kaip ilgą laiką nerandant darbo išlikti perspektyviu kandidatu?

Palaikykite ryšius su buvusiais kolegomis ir vadovais, draugais ir pažįstamais, kurie gali suteikti jums informacijos apie naujas darbo vietas ir galimybes.

Netekę darbo žmonės jaučiasi atskirti. Jie jaučia gėdą, todėl nenori bendrauti su buvusiais kolegomis, apie darbo paieškas jiems gėda kalbėtis net su draugais. Tokiu elgesiu verčiate aplinkinius gailėtis jūsų, o ne laikyti perspektyviu kandidatu. Pasitikėkite savimi ir užtikrintai domėkitės darbo rinkos naujienomis. Naudokitės visomis priemonėmis, kad sužinotumėte apie naujas darbo vietas ir demonstruokite savo susidomėjimą.

Nuolatos stebėkite, kokie reikalavimai keliami jūsų specialybės darbuotojams. Pastebėję naujų reikalavimų pasinaudokite savo laisvu laiku ir mokykitės, lankykite kursus. Naudokitės internetu ir mokykitės naujovių savarankiškai. Taip pat mokykitės naujos kalbos. Kalbų mokėjimas atveria daugybę darbo galimybių. Jei laisvą laiką išnaudosite savęs tobulinimui, nepasiduosite neigiamoms emocijoms ir išliksite perspektyviu kandidatu.

Priimkite visus pasiūlymus, išnaudokite visas galimybes.

Jei darbo paieškos užsitęsė, priimkite pasiūlymus, kurie leistų jums įgyti naudingos patirties ir papildyti gyvenimo aprašymą. Galite užsiimti net savanoriška veikla ar dirbti pusę darbo dienos, nes geriau įgyti naujos patirties nei ilgą laiką būti be darbo ir ieškoti svajonių postpozicijos.

Neperrašinėkite gyvenimo aprašymo, kad paslėptumėte bedarbystės laikotarpį.

Kad ir kaip perrašytumėte darbo aprašymą būsimas darbdavys tikrai pastebės, kad tam tikrą laikotarpį nedirbote. Todėl geriausia viršutinėje skiltyje įrašyti jūsų savanorišką ir kitokią veiklą, kuria užsiėmėte. Tokiu būdu iki minimumo sumažinsite neigiamą įspūdį, kuris gali kilti būsimam darbdaviui. Nepamirškite, kad prasidėjus ekonominei krizei daug žmonių neteko darbo, todėl darbdaviai žiūri supratingiau į kandidatus, kurie prarado darbą ir negali rasti naujos darbo vietos.

Per darbo interviu paaiškinkite aplinkybės, kuriomis buvote atleistas ir papasakokite, ko mokėtės, kuo domėjotės ieškodami darbo.

Per darbo interviu labai vertinamas darbuotojų nuoširdumas. Stenkitės nemeluoti ir pasakyti tiesiai, kodėl netekote darbo, tačiau visą dėmesį skirkite tam, ką jums pavyko nuveikti per darbo paieškų laikotarpį - kokia savanoriška veikla užsėmėte, ko mokėtės ir kuo domėjotės. Būsimas darbdavys nori įdarbinti motyvuotą ir kompetentingą darbuotoją.

#    Comments [0] |

Vadoves priima i darba moteris su vaikais

Kas geriau gali suprasti darbuotoją moterį, turinčią vaikų ar ketinančią jų susilaukti, jei ne vadovė moteris? Pasirodo, vadovių moterų „supratingumas“ nėra teigiamas. Mokslininkai nustatė, kad vadovės vengia priimti į darbą moteris, turinčias ar ketinančias susilaukti vaikų.

Naujas mokslininkų tyrimas rodo, kad darbo rinkoje didžiausias moterų priešas - moterys. 25 proc. vadovių prisipažino atmetančias pretendenčių kandidatūrą, jei jos turi vaikų ar yra tinkamo amžiaus susilaukti atžalų. 72 proc. vadovių taip pat teigė, vertinančios ne tik moterų kandidačių darbo patirtį ir gebėjimus, bet ir išvaizdą bei aprangą. Mokslininkų tyrimai taip pat parodė, kad moterims, kurioms vadovauja vadovės, tenka ilgiau siekti karjeros, nei toms darbuotojoms, kurių vadovai vyrai.

Iš viso tyrime dalyvavo 1 tūkst. moterų iš skirtingų šalių. Kiekvienais metais „Business Environment“ atlieka tyrimus, kurie susiję su moterų ekonominiais, socialiniais ir politiniais laimėjimais. Šiais metais tyrimas buvo skirtas darbo santykiams. Rezultatai atskleidė, kad moterys darbo aplinkoje yra kur kas reiklesnės ir griežtesnės savo lyties atstovėms nei vyrams. Moterys tris kartus dažniau nei vyrai vertina koleges asmeniniu, o ne profesionaliu požiūriu. Moterys taip pat pripažino, kad 28 proc. dažniau autoritetais darbe pasirenka vyrus, o moteris.

Davidas Saulas, vadovavęs tyrimui, sako: „Moterys jaučia daug didesnę konkurenciją kitoms moterims nei vyrams. Moterų įtakai pasaulyje augant galima pastebėti ir augančią jų konkurenciją. Gaila, kad tiek pasiekusios moteris ne padeda tos pačios lyties atstovėms, o priešingai - kenkia ir elgiasi netolerantiškai“.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad karjeros siekiančios moterys dirba daugiau valandų nei vyrai ir dažniau nei vyrai į darbą eina negaluodamos.

#    Comments [0] |