Page 1 of 3 in the sveikata category Next Page
# Thursday, 10 May 2012

kaip sustiprinti imuniteta

Imunitetas – tai organizmo atsparumas ligoms. Jis turi apginti nuo visko, kas genetiškai svetima. Prasidėjo peršalimo ligų sezonas, o sirgti nenori niekas. Žmogaus imuninę sistemą stiprina ir augalai. Žinomiausias yra ežiuolė, bet ne vienintelis.

Nusilpus imunitetui, organizmas negali pasipriešinti infekcijoms

Nė vienas žmogus negali visiškai išvengti aplink siaučiančių virusų ir bakterijų, nebent jų klestėjimo laikotarpiu apsigyventų šilto klimato šalyje. Tad vis dažniau imunitetą stiprinti rekomenduojama augalinėmis, homeopatinėmis priemonėmis.

Augalai gali veikti kaip nespecifiniai imunostimuliatoriai – aktyvinti mononukleozinių fagocitų, makrofagų, T ir B limfocitų veiklą. Jie turi adjuvantų –medžiagų, stiprinančių imuninę reakciją esant imunogenui – savybių. Adjuvantai skiriasi nuo imunostimuliatorių, nes vartojami norint sustiprinti sveiko organizmo imunitetą, bet ne normalizuoti pakitusį imuninį reaktyvumą. Imunostimuliatoriai reikalingi ir patyrus stresą, dėl kurio antinksčiai išskiria labai daug kenksmingų hormonų. Nusilpęs organizmas nebegali pasipriešinti infekcijoms.

Mokslininkai G. Šimonienė, V. Jurkštienė, K. Jankauskienė, V. Gailius, E. Kėvelaitis ir P. R. Venskutonis bandė nustatyti iš Lietuvoje introdukuotos krūminės perilės (Perilla frutescens) pagamintų preparatų poveikį fagocitozės aktyvumui. Tyrimo išvadose rašoma, kad augalo sudėtyje esančios veikliosios medžiagos stiprina nespecifinį ląstelinį imunitetą, didina fagocitų aktyvumą tiek in vivo, tiek in vitro.

O štai gerąsias juodųjų serbentų savybes aprašė „American Journal of Clinical Nutrition“. Pirmieji klinikiniai tyrimai parodė, kokia svarbi mūsų imuninei sistemai šių vaiskrūmių sėklų aliejuje esanti gama linoleno rūgštis, kurios yra net 15–19 procentų. Atlikus kraujo analizę paaiškėjo, kad šis aliejus nesuskystina ląstelių membranų, tačiau jame sumažėja prostoglandino E2. Tai mokslininkai įvardijo kaip nuosaikų imuniteto sustiprėjimą.

Naudingos ir kitos priemonės: žuvų taukai, ryklių kremzlių preparatai, bičių produktai, alaus mielės.

Augalinių imunomoduliatorių poveikis

Kininio ženšenio (Panax ginseng) sudėtyje yra polisacharidų, todėl jis pasižymi imunomoduliaciniu poveikiu: aktyvina leukocitų, fagocitų ir makrofagų veiklą, naikina įvairius svetimkūnius, bakterijas, virusus, grybelius. Tyrimais nustatyta, kad šis augalas stabdo kai kurių piktybinių navikų atsiradimą. Jį rekomenduojama vartoti po sunkių ligų, chirurginių operacijų, ilgai trunkančio fizinio ir emocinio nuovargio. Gydomąjį poveikį lemia ženšenio ekstrakte esantys ginsenosidai, dar vadinami triterpeniniais saponinais. Jie pasižymi adaptogeninėmis savybėmis, padeda kovoti su stresu ir nuovargiu.

Geri augaliniai imunomoduliatoriai yra ir dirvinis asiūklis, plačialapis gyslotis, vaistinis čiobrelis, tikroji levanda, paprastasis putinas, juodasis serbentas, plaukuotasis beržas, paprastasis alavijas, bazilikas.

Viena populiariausių vaistažolių

Šiandien, ko gero, dažniausiai parduodamas vaistinis augalas imuninei sistemai stiprinti yra ežiuolė. Viršutinių kvėpavimo takų infekcinėms ligoms gydyti ir profilaktiškai tinka 3 iš 9 rūšių: rausvažiedė (Echinacea purpurea), blyškioji (E. pallida) ir siauralapė (E. angustifolia).

Ežiuolėse gausu polisacharidų, glikoproteinų, alkaloidų ir flavonoidų. Jos malšina uždegimus, naikina virusus, grybelius ir veikia kaip stiprus antioksidantas. Rausvažiedžių ežiuolių žolėje esantys polisacharidai ir glikoproteinai – nespecifiniai imuninės sistemos stimuliatoriai. Biologiniai tyrimai atlikti VDU Kauno botanikos sode. Gauti rezultatai parodė, kad šie augalai Lietuvoje visiškai subręsta, sukaupia daug medžiagų, pasižyminčių farmakologiniu aktyvumu.

#    Comments [0] |
# Monday, 16 April 2012

rastos bakterijos kurios pades isgydyti kitas infekcijas

Naujosios Meksikos urvuose rastos bakterijos, kurios atsparios antibiotikams ir ateityje padės gydyti neišgydomas infekcijas.

4 milijonų metų senumo bakterijos, rastos urvuose Naujojoje Meksikoje, niekada nėra susidūrusios su žmonėmis. Kanadiečių mokslininkas dr. Gerry's Wright'as sako: „Mūsų tyrimai rodo, kad šios bakterijos atsparios antibiotikams. Bakterijų atsparumas padės sukurti vaistus nuo infekcijų, kurių išgydyti kol kas neįmanoma.“ Bakterijos buvo rastos Lečugiljos urve, pačiame giliausiame ir didžiausiame žmogaus nepaliestame pasaulio urve, 48 m gylyje.

Lečugiljos urvas buvo atrastas 1986 metais ir į jį per metus gali patekti tik nedidelis skaičius mokslininkų ir tyrinėtojų. Urve rastos bakterijos nėra pavojingos žmonėms, bet jos atsparios antibiotikams ir 14 skirtingų vaistų rūšių. Ši savybė mokslininkams padės sukurti efektyvius vaistus, kurie gydys neišgydomas infekcijas.

#    Comments [0] |

Naturalus vaistai

Šie natūralūs vaistai leis jums pasveikti ir būti ramiems - jie nesukels pašalinio poveikio, jei naudosite atsakingai ir tinkamai.

1. Nuo peršalimo - vištienos sultinys

Šimtus metų žinoma vištienos sultinio gydomoji galia. Juo senovėje buvo gydomi sunkiai sergantys vaikai. Vištienos sultinys sušildo, ramina, gerina virškinimą ir sumažina baltųjų kraujo ląstelių, atsakingų už peršalimo simptomus, aktyvumą.

Vištienos sultiniui naudokite tik natūralius produktus - vištieną, bulves ar makaronus, morkas, žalumynus, druską ir pipirus.

2. Nuo skausmo - gvazdikėlių aliejus

Gvazdikėlių aliejus yra puikus eugenolio šaltinis. Eugenolis - natūralus skausmo malšintojas, pasižymintis antibakterinėmis savybėmis. Pamirkykite vatos gabalėlį gvazdikėlių aliejuje ir palaikykite prie skaudančios vietos. Atsargiai - gvazdikėlių aliejaus nedėkite prie pažeistos odos ir nebandykite ragauti - jis pavojingas ir nuodingas. Pasinaudoję gvazdikėlių aliejumi, gerai nusiplaukite rankas.

3. Skaudančiam skrandžiui - sodos bikarbonatas

Paprastai naudojamas kepimui sodos bikarbonatas padeda nuo skrandžio skausmo. Soda neutralizuoja skrandžio rūgštį. Vieną arbatinį šaukštelį ištirpinkite puodelyje vandens ir išgerkite. Prisiminkite, kad soda padeda numalšinti nemalonius simptomus, bet nepadeda įveikti skrandžio ligų.

4. Nuo herpeso - karvės pienas

Nemalonias herpeso pūsleles padės įveikti karvės pienas. Jame yra medžiagų, kurios padės greičiau išgydyti pažeistą odą bei sumažins skausmą. Suvilgykite pienu vatos gabalėlį ir pridėkite prie pūslelių.


5. Nuo kosulio - medus

Medaus gydomosios savybės nesuskaičiuojamos, bet paprasčiausias būdas pagyti nuo kosulio, gerti šviežio imbiero arbatą su medumi.

6. Nuo saulės nudegimų - actas

Jei pamiršote apsaugoti odą kremu nuo saulės gydykite nudegimus actu. Nustebsite, actas daug veiksmingesnis nei grietinė ar paprasti kremai. Jis maloniai šaldo ir mažina skausmą. Actą būtina atskiesti vandeniu. Tinka bet kokia acto rūšis.

7. Riebaluotiems plaukams - talko milteliai

Jei jūsų plaukai greitai susiriebaluoja, naudokite talko miltelius. Vieną arbatinį šaukštelį įtrinkite į plaukus. Plaukai neatrodys tokie riebaluoti ir maloniai kvepės. Talko miltelių galite įsigyti vaistinėje.

8. Nuo ausies skausmo - alyvuogių aliejus

Pašildytas alyvuogių aliejus padeda įveikti ausies skausmą. Užtenka kelių lašų tris kartus per dieną, kad ausų skausmas atlėgtų.

#    Comments [0] |
# Thursday, 05 April 2012

Nuo ko skauda nugara

Permainingų orų laikotarpiu žmonės dažniau skundžiasi nugaros skausmais. Dėl to keikia skersvėjus. Tačiau medikai tvirtina, jog žvarbus vėjas daugeliu atvejų būna nekaltas dėl raumenų bei kaulų skausmų ir peršalimo. Žymus vokiečių ortopedas dr. Reinhardas Schneiderhanas paneigia kai kuriuos paplitusius klaidingus įsitikinimus apie nugaros skausmus. Ar šaltis kenkia nugarai? Nugaros skausmų priežastimi dauguma ligonių laiko peršalimą ir skersvėjus. Žvarbų vėją ir šaltesnę temperatūrą kūnas jaučia kaip nemalonius dalykus. Stuburo specialistas R.Schneiderhanas pabrėžia, jog šaltis nesukelia jokių nugaros skausmų. „Normaliu atveju žvarbus oras sveikai nugarai nepakenkia. Nugaros skausmai atsiranda dėl kitų priežasčių,“ – sako jis. Geriau negulinėti ant sofutės Nugarai ir stuburui ypač kenkia judėjimo stoka. Kol orai permainingi ir dar neatėjo vasara, retam kyla noras išeiti pabėgioti ar pavažinėti dviračiu. Net trumpus atstumus žmonės linkę verčiau įveikti automobiliu, o ne
#    Comments [0] |

Kompiuteriai tikrins sveikata

Kompiuteris galės aptikti ligą dar prieš tai, kai pacientas ims kuo nors skųstis. Be to, padės gydytojui pasitikrinti, ar jo diagnozė buvo teisinga, galbūt pasiūlys kitą variantą, apie kurį medikas nė nepagalvojo.

Tokias galimybes siūlantį nacionalinį e. sveikatos projektą žada įgyvendinti Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos (VUL SK). Specialistai sutaria, jog svarbu ne tik sukurti įvairių galimybių turinčią sistemą, bet ir pasiekti, kad ja būtų naudojamasi.

Ligos sekliai

Kaip veiktų tokia sistema, kol kas primenanti sumanymą iš fantastikos srities? - teiravomės VUL SK Informatikos ir plėtros centro direktoriaus Romualdo Kizlaičio.

„Štai, pavyzdžiui, žmogui padaroma rentgenograma ar kitas radiologinis tyrimas. Ir tokių tyrimų būna daug, tūkstančiai, jie atliekami įvairiausiais atvejais. Pačios kompiuterių sistemos tarp tų nuotraukų ieškos ligų ir sugebės jas rasti labai ankstyvų stadijų, pacientui nė neįtariant apie jas, nes į gydytoją jis kreipėsi visai dėl kitos priežasties“, - dėstė R.Kizlaitis.

Kompiuterių specialisto teigimu, tokia sistema pasufleruos, kad, tarkim, dešimtyje atrinktų nuotraukų yra 90 proc. tikimybė, jog žmogus serga tam tikra liga. Šimtuose nuotraukų bus gal 50 proc. tos ligos tikimybė, o nuotraukų, rodančių 10 proc. tikimybę, bus tūkstančiai. Gydytojas galės peržiūrėti nuotraukas, rodančias didelę ligos tikimybę, atkreipti dėmesį į konkrečius pacientus ir laiku imtis gydymo. „Tai labai svarbu, juk kai žmogus pasijunta blogai ir kreipiasi į gydytoją, paprastai liga jau būna įsisenėjusi“, - teigė R.Kizlaitis.

Siūlys ir savą versiją

Kitas dalykas - darbas su signalais. Modernūs kardiografai, elektroencefalografijos aparatai neretai turi galimybę atlikti kompiuterinę analizę ir tada pateikti radinius, išvadas, preliminarias diagnozes. Paprastai ši informacija pateikiama anglų kalba aparato ekrane arba popieriuje.

Lietuvoje numatoma įdiegti modelį, kai iš bet kokio kardiografijos aparato bus galima pasiųsti signalus į informacinę sistemą. Ji, remdamasi pasauliniais algoritmais, juos išanalizuos ir išvadas apie radinius bei diagnozes pateiks lietuvių kalba. Informaciją bus galima iš karto įsegti į dokumentus. Tada gydytojams nebereikės ranka perrašinėti diagnozių, nebent jas pakoreguoti.

Lygiai taip pat sistema parinks tinkamiausią diagnozę po įprasto paciento apsilankymo pas šeimos gydytoją ar kitą specialistą. Išklausinėjęs žmogų medikas galės perduoti sistemai jo simptomus ir nusiskundimus, o sistema automatiškai parinks labiausiai tikėtiną ligą. Ir vėlgi - galbūt parinks tokią, kurios šeimos gydytojas ar specialistas net neįtarė.

Dar vienas privalumų - popierinių algoritmų, kuriais remiasi gydytojai, nustatydami ligas, kompiuterizavimas. Medikai galės paprastai pasitikrinti, ar jų sprendimai atitinka kitų ekspertų nuomonę.

Naudosis visi

Projekto metu bus naudojamasi Vilniaus universiteto superkompiuteriu. Informacija analizuoti atkeliaus nuasmeninta. Jos siuntėjas tiesiog gaus atsakymą, kad reikia atkreipti dėmesį į kokį nors konkretų momentą. Naujovės bus integruotos į e. sveikatos sistemą. Kadangi tai bus nacionalinė sistema, įrankiai, kurie bus joje įdiegti, taps prieinami visiems Lietuvos gydytojams ir visoms gydymo įstaigų informacinėms sistemoms.

„Jei specialistas norės gauti kokio nors tyrimo interpretaciją, galės iš bet kokioje Lietuvos vietoje esančio elektrokardiografo pasiųsti mums duomenis ir sistema automatiškai duos atsakymus“, - pasakojo R.Kizlaitis.

Pavienei įstaigai būtų per brangu sukurti ir įgyvendinti tokias naujoves, o Santariškių produktu jos galės naudotis už dyką.

Reikia pribręsti

R.Kizlaičio teigimu, minėtų paslaugų poreikis yra labai didelis. Jau šiandien kai kuriomis jų naudotųsi Santariškių klinikų ir kitų didesnių gydymo įstaigų medikai. Kitos būtų naudojamos mažesnėse klinikose, kur nėra visų ligų specialistų. Vis dėlto platesnis naudojimasis sistema - iš tiesų labai didelis uždavinys. Anot R.Kizlaičio, prie to turės „pribręsti“ ir gydytojai, ir sveikatos priežiūros įstaigos. Tam reikės ir mentaliteto pokyčių.

#    Comments [0] |
# Wednesday, 21 March 2012

Gydanti meno galia

Bostono vaikų ligoninė pirmoji JAV pradėjo plačiai taikyti meninius užsiėmimus, kaip vieną iš gydymo priemonių. Gydytojų teigimu, praktika reikalinga, prasminga ir naudinga.

Jasonas Springeris iš Bostono vaizduojamosios dailės muziejaus kiekvieną savaitę pasakoja apie meną ir leidžia mažiesiems pacientams patiems išbandyti savo jėgas. Šį vakarą visi vaikai daro tradicinius kiniškus žibintus. J. Springeris pasakoja apie žibintų atsiradimą, dekoravimą ir rodo meno istorijos knygas, tada duoda reikalingų priemonių, kuriomis naudodamiesi vaikai galės patys pasigaminti kinišką žibintą. Norėdamas įkvėpti mažuosius kūrėjus J. Springeris per projektorių paleidžia skaidrių kolekciją, kurioje užfiksuoti Azijos meno ekspozicijos kūriniai. „Galite semtis įkvėpimo iš gamtos: prisiminkite medžius, kalnus...“

J. Springeris Bostono ligoninėje veda meninius užsiėmus nuo 2007 metų. Jis sako, kad užsiėmimai susilaukia vis daugiau vaikų dėmesio ir gydytojų palankumo, todėl ateiti į ligoninę jam tenka vis dažniau. „Menas ne tik puikus būdas atsipalaiduoti ir atitraukti mintis nuo ligos. Vaikai pasineria į fantazijos pasaulį. Jų vaizduotė vertinama. Ji tampa daug svarbesne už ligą. Kūryba - puikus būdas suteikti vaikams optimizmo ir vilties. Sergantys vaikai vertina bendravimą su suaugusiu, kuris nėra susijęs su jų liga. Nuolat besijaudinantys tėvai ir tik liga susidomėję gydytojai. Ligoninės aplinka slegia. Menas leidžia atitrūkti nuo kasdienybės“, - sako J. Springeris.

Nuo 2009 metų net 45 proc. JAV ligoninių ir slaugos namų taikoma meno programa. Mokslininkai teigia, kad meno užsiėmimai veiksmingas būdas įveikti stresą, būdingą ligoniams. Pastebėta, kad tai pigesnis ir efektyvesnis būdas nuraminti ligonius nei kitos priemonės.

#    Comments [0] |

Dieta pagal horoskopa

Šylant orams, plonėja drabužių sluoksnis ir ryškėja kūno linijos. Ne vienas yra priverstas pagalvoti apie dietą ar sveiką gyvenseną. Zodiako ženklas tam turi labai didelę įtaką, tad atsižvelgus į astrologinius patarimus trokštamų rezultatų pasiekti gali būti daug paprasčiau nei manote.

Taigi kaip maitintis žvaigždės pataria visiems horoskopų ženklams.

AVINAS

Avino jautriausi organai – smegenys, akys ir veido raumenys. Numesti svorio Avinui gali būti nelengvas uždavinys, vien jau dėl to, kad rezultato jis tikisi iš karto. Patariama užsibrėžti konkretų tikslą, pavyzdžiui, sportuoti, kol įlys į senus, dabar jau mažus džinsus.

Valgyti kuo daugiau: grūdų, šakniavaisių.
Vengti: aštraus maisto, raudonos mėsos.

JAUTIS

Jaučio jautriausi organai – gerklos, skydliaukė ir liežuvis. Jis mėgsta gerą maistą, ypatingai mėgautis juo atsipalaidavus, specifinėje aplinkoje. Valgyti jam pramoga. Todėl dietai dažnai trukdo valios stoka. Patariama sportuoti, skambant puikiai mėgstamai ritmingai muzikai, puikiai tiktų – aerobika, šokiai. Nepamirštant palepinti savęs laisvu vakaru, veikiant kažką įdomaus.

Valgyti kuo daugiau: vaisių salotų, kopūstų, virtų daržovių, pagardintų prieskoniais, sriubų.
Gerti kuo daugiau: arbatų ir sulčių.
Vengti – badauti.

DVYNIAI

Dvynių pečiai ir pirštai labai glaudžiai yra susiję su nervų sistema. Jie labai energingi tiek fiziškai, tiek psichiškai, tad visą tai atiduoda dietai, todėl dažnai jos metu tampa nervingi. Norint to išvengti patariama pradėti domėtis netradiciškomis ar egzotiškomis sporto rūšimis, pavyzdžiui, pilvo šokiu. Arba kasdien stengtis atlikti vis kitokius pratimus.

Valgyti kuo daugiau: truputį apvirtų daržovių, riešutų, juodos duonos.
Vengti: neapdorotų maisto produktų, grūdų, šakniavaisių, mielinių maisto produktų, rafinuoto cukraus.

VĖŽYS

Vėžio jautriausi organai – krūtinės ląsta ir krūtinkaulis. Vėžys labiausiai iš visų Zodiako ženklų myli maistą, ypač jį gaminti. Tad jam laikytis dietos yra be galo sunku. Pasisekė tiem, kuriems patinka vegetariški patiekalai ar liesas maistas. Kuriems tai svetima – patariama susidomėti vegetarizmu ir pradėti gilintis į jo gamybą, stebinant savo ir namiškių skrandžius. Sportuoti geriausia namie, nes sunku įsivaizduoti namisėdą Vėžį sporto klube. Tad vertėtų įsigyti treniruoklį.

Valgyti kuo daugiau: kviečių, avižų, ryžių, jūros dumblių, pieno produktų, natūralių produktų.
Vengti: riebaus maisto, pieno, saldainių, mielinių maisto produktų, duonos ir druskos.

LIŪTAS

Liūtas turėtų labiausiai saugoti širdį ir stuburą. Būtent dėl širdies, ne vien dėl svorio liūtui yra reikalinga dieta. Kadangi liūtas laimingiausias jaučiasi apsuptas draugų ir artimųjų, mesti svorį jam taip pat patariama kartu su kažkieno palaikymų. Pavyzdžiui, veiksminga susirasti rytinio bėgiojimo partnerį.

Valgyti kuo daugiau: citrinų, jogurto, garstyčių, kopūstų.
Vengti: aštraus maisto, raudonos mėsos.

MERGELĖ

Mergelės jautriausia virškinimo sistema, apimanti skrandį, žarnas ir pilvą. Šio Zodiako ženklo atstovai labai praktiški žmonės, dažnai besidomintys sveika gyvensena, ypač mitybą. Todėl bėdų su dieta neturėtų kilti. Dar reikėtų prisiminti ir Mergelės pareigos jausmą. Sportuoti jai taip pat sekasi lengvai, nes dažniausiai prieš tai nuosekliai išsianalizuoja pasirinktą sporto šaką ir visa galva į ją pasineria.

Valgyti kuo daugiau: liesos mėsos, pieno produktų, daržovių.
Vengti: neapdorotų maisto produktų, citrusinių vaisių.

SVARSTYKLĖ

Silpniausia vieta – inkstai ir apatinė nugaros dalis. Tai labai socialūs, pasilinksminimus mėgstantys žmonės. Tad jau aišku, kad į sporto klubą reikėtų užsirašyti bent su keliais draugais. Geriausias būdas svarstyklėms mesti svorį – susidomėti šokiais ar susirasti būrelį draugų, dažnai organizuojančių sveiko maisto vakarėlius, pietus, iškylas.

Valgyti kuo daugiau: citrinų, jogurto, garstyčių, kopūstų.
Vengti: aštraus maisto, raudonos mėsos.

SKORPIONAS

Vertėtų saugoti lytinius organus ir šlapimo pūslę. Tai labai motyvuotas ženklas, kuriam patinka konkurencija, tad lieknėti patariama kartu su kažkuo lenktynių principu. Jis mėgsta egzotišką virtuvę, aštrų maistą, eksperimentus su maistu. Taigi dieta – dar vienas eksperimentas. Geriausia svori mesti jogos pagalba.

Valgyti kuo daugiau: kviečių, ryžių, avižų, jūros dumblių, pieno produktų.
Vengti: pieno saldainių, mielinių produktų.

ŠAULYS

Silpni organai – kepenys ir dubens kaulai. Stipria valia pasižymintis ženklas, kuriam patariama rinktis griežtą dietą ir kovos menus.

Valgyti kuo daugiau: grūdų ir šakniavaisių.
Vengti: kiaulienos, žuvies, miltinių patiekalų.

OŽIARAGIS

Jautriausi – oda, kaulai, dantys. Šiam pavyduoliui ir prabangos mylėtojui puiku mesti svorį – gurmaniškos dietos, gimnastikos ar fitneso pagalba. Labai tikėtini puikūs rezultatai.

Valgyti kuo daugiau: vaisių salotų, kopūstų, virtų daržovių, pagardintų prieskoniais, sriubų.
Gerti kuo daugiau: arbatų ir sulčių.
Vengti – badauti.

VANDENIS

Jautrūs kulkšnys ir blauzdos. Labai mėgsta naujoves, kurios greitai atsibosta. Dėl to pasiryžta netikėčiausiems dalykams. Tad ir labiausiai neįkandama dieta, Vandeniui gali būti tik dar vienas iššūkis. Sportas – nuo žongliravimo iki kardų rijimo. Svarbu, kad nenuobodu ir pelno dėmesį.

Valgyti kuo daugiau: truputį apvirtų daržovių, riešutų, juodos duonos.
Vengti: neapdorotų maisto produktų, grūdų, šakniavaisių, mielinių maisto produktų, rafinuoto cukraus.

ŽUVYS

Vertėtų patausoti kojas, o ypač jų pirštus. Jos niekur neskubančios, šiaip ir nemėgstančios tempo, kasdieniškų įsipareigojimų. Tad dieta gali ne visada pavykti ir kartais būti praskaidrinama skiltele šokolado. Labiausiai tinka joga arba svarmenų kilnojimas.

Valgyti kuo daugiau: kruopų, jūros gėrybių.
Gerti kuo daugiau: daržovių sulčių.
Vengti: morkų, kopūstų, šparagų, riebios žuvies.

#    Comments [0] |

Kaip gyditi podagra

Daugelis sergančiųjų lėtine liga – podagra – ne visada gali vartoti šiai ligai gydyti skirtus preparatus: jautrumas bei alerginės reakcijos veikliajai medžiagai, dažniausiai vyrams būdingos ligos simptomus leisdavo apmalšinti tik dietomis ir sportu. Dabar, po 40 metų pertraukos, pasirodė preparatas, kurio pagrindinė veiklioji medžiaga yra febuksostatas, leisiantis gydyti daugiau pacientų.

„Iki šiol Lietuvoje gydyti podagrai, kuri pasireiškia šlapimo rūgšties kiekio kraujyje padidėjimu, ir dėl to atsirandančiais sąnarių uždegimais, buvo vienas vaistas, kurio veiklioji medžiaga – alopurinolis. Pradėjus naudoti vaistiniuose preparatuose naują veikliąją medžiagą, atsirado galimybė gydyti ir tuos pacientus, kurių organizmas dėl įvairių priežasčių netoleruoja alopurinolio“, – sako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reumatologijos skyriaus vedėja, Lietuvos reumatologų asociacijos narė prof. Irena Butrimienė. Ji taip pat pastebi, kad sergančiųjų podagra amžius jaunėja: prieš dvidešimtmetį su pirmu ligos priepuoliu kreipdavosi vyresnio amžiaus vyrai (50-60 metų), o dabar vis dažniau kreipiasi jauni vyrai – net nesulaukę 40 metų.

Podagra susergama organizme sutrikus šlapimo rūgšties apykaitai. Dėl kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose padidėjusio šlapimo rūgšties kiekio atsiranda natrio uratų kristalų, kurie nusėda sąnariuose ir audiniuose aplink juos, taip pat vidaus organuose. Paprastai padidėjusi šlapimo rūgšties koncentracija nejuntama, liga toliau vystosi žmogui to nejaučiant.

Pasak prof. I. Butrimienės, pirmasis podagros klinikinis simptomas – priepuolis, kurio metu per labai trumpą laiką vienas sąnarys (dažniausiai – pėdos didžiojo piršto, čiurnos, kelio) sutinsta, parausta, tampa itin skausmingas, žmogui gali pakilti temperatūra. „Podagrai progresuojant, tarpai tarp priepuolių trumpėja, o patys priepuoliai ilgėja. Šios ligos negydant vystosi lėtinis sąnarių uždegimas, širdies, kraujagyslių ir inkstų pažeidimai, – atkreipia dėmesį specialistė, pabrėždama, kad išsiaiškinti, ar sergama šia liga padeda kraujo tyrimai. „Podagra sergantiems žmonėms dažnai yra padidėjusi rizika sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, todėl tikslinga sekti arterinį kraujo spaudimą, kūno svorį, cholesterolio ir gliukozės kiekį kraujyje“, – atkreipia dėmesį prof. I. Butrimienė.

Podagra dažniausiai serga valgantys sočiai ir riebiai, daug mėsos, taip pat – dažniau vartojantys alkoholinius gėrimus. Dauguma sergančiųjų yra vyrai, nes moteris apsaugo moteriški hormonai – estrogenai. Tačiau menopauzės metu, kai šių hormonų sumažėja, podagra gali susirgti ir moterys. Taip pat nemažai lemia paveldimumas, antsvoris, tokie organizmo veiklos sutrikimai, kaip inkstų nepakankamumas, arterinė hipertenzija ir kt. Lėtinės ligos gydymas susideda iš dviejų etapų. Pirmasis – ūmaus priepuolio gydymas, kai malšinamas skausmas ir uždegimas. Antrojo etapo metu vaistais ir dieta mažinama šlapimo rūgšties koncentracija kraujyje. Jei pacientas vartoja vaistus ir laikosi tam tikrų gydytojo nurodytų taisyklių, podagros priepuolių galima išvengti.

1998 m. įkurta Lietuvos artrito asociacija (LAA) vienija reumatinėmis sąnarių ligomis sergančiuosius, gydytojus reumatologus, pacientų bendrijas ir klubus, kurių šalyje veikia 9. Siekdama padėti sąnarių ligomis sergantiems žmonėms gyventi visavertį gyvenimą, asociacija organizuoja savo nariams susitikimus su sveikatos bei socialinės sferos specialistais, leidžia periodinį leidinį „Artritas“, įvairius informacinius lankstukus, bukletus ir knygelės. LAA yra Europos kovos prieš reumatą lygos (EULAR) narė, Baltijos šalių reumato asociacijų tarybos narė, Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos narė, dalyvauja Europos žmonių, sergančių sąnarių ligomis, Trečiojo tūkstantmečio manifesto (PARE Manifest) veikloje.

#    Comments [0] |

Ar medicina padeda buti geresniais tevais?

Visi tėvai žino kaip sunku susitvardyti ir išlikti ramiais, kai vaikas neklauso. Melissa McClement, mama iš Didžiosios Britanijos kartu su vyru ir dukra lanko meditacijos užsiėmimus. Jos teigimu, meditacija padeda jai būti geresne mama.

„Manau, kad daugelis tėvų galvoja, jog mūsų šeima pamišusi, - sako Melissa. - Bet meditacija tikrai padeda išlaikyti ramybę namuose ir nepasiduoti neigiamoms emocijoms, kai dukra zyzia, verkia ar neklauso. Nežinau, kaip man pavyktų neišprotėti kiekvieną dieną leidžiant namuose su dukra, be meditacijos. Svarbiausia, kad ji patinka ir Pheobei“.

Melissai stresą keldavo jos dukra Pheobe. Hiperaktyvi mergaitė nė sekundei nenustovi vietoje, o susinervinusi namuose sukeldavo siaubingą sumaištį. „Ji klykdama krisdavo ant žemės ir mums niekaip nesisekdavo jos nuraminti. Siaubingiausia, kad ji taip elgdavosi ir viešumoje. Pavyzdžiui, kavinėje, nes tuno sumuštinis nebuvo toks, kokio ji tikėjosi“, - pasakoja Melissa.

Išbandyti meditaciją jai pasiūlė vyras. Jis pirmas pradėjo lankyti meditacijos kursus, norėdamas įveikti darbo sukeliamą stresą. „Nemaniau, kad meditacija bus veiksminga, bet netrukus pamačiau, kad mano vyras pasikeitė. Jis tapo daug ramesnis ir net įveikė nemigą. Nusprendžiau išbandyti meditaciją, bet ne viena, o su Pheobe.“ Moteris pasakoja, kad užsirašyti į kursus „Budos centre“ jai buvo nelengva. „Esu ateistė ir bijau visokių religijų bei religinių organizacijų. Tačiau man tikrai reikėjo imtis priemonių ir įveikti problemas, kylančias dėl Pheobes elgesio. Apsisprendžiau“.

Mellisos nusivylimui, meditacijos buvo mokomi tik tėvai, o vaikams leidžiama žaisti ir piešti, bet jie privalėjo viską daryti labai tyliai. „Po kelių mėnesių lankymosi meditacijos kursuose, dukra savo noru prisijungdavo, kai bandydavau medituoti namuose. Nusprendžiau nebelaukti ir naudoti nusiraminimo bei atsipalaidavimo pratimus kiekvieną kartą, kai susinervindavau dėl Pheobe elgesio. Nepatikėsite, ji pradėjo mane mėgdžioti. Dabar medituojame reguliariai. Nors Pheobei nieko nesaukiau, bet jos elgesys pasikeitė, o mūsų santykiai pagerėjo“, - sako Mellisa.

#    Comments [0] |

Kaip nenukenteti nuo kompiuterio

Daugumai naudojimasis kompiuteriu - tarsi stebuklas. Jis tapo pagalbininku mokantis, dirbant, bendraujant, tačiau visuomenės sveikatos specialistai įspėja, kad už ilgalaikį ir neatsakingą naudojimąsi kompiuteriu, sumokame savo sveikata. Labiausiai nukenčia akys, vystosi priklausomybė kompiuteriui.

Psichologai teigia, jog priklausomybė nuo kompiuterio yra tokia pati kaip ir priklausomybės nuo tabako, alkoholio, narkotikų, azartinių lošimų. Specialistų duomenimis apie 10% kompiuterio ar interneto vartotojų yra visiškai priklausomi. Kompiuteris ypač kenkia vaikų akims. Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro specialistai, apibendrinęs 2011/2012 m. m. mokinių sergamumo duomenis, išskiria, kad daugiau kaip pusė (58,2 proc.) mokinių turi regos sutrikimų – dominuoja toliaregystė, trumparegystė ir astigmatizmas. Daugiausia regos sutrikimų diagnozuota 1– 4 klasių grupės mokiniams.

“Vaikams, praleidžiantiems daug laiko prie kompiuterio atsiranda ne tik regos bet ir psichoneurologiniai, kaulų ir raumenų sistemos sutrikimai, nutukimas. Tėveliai turėtų prižiūrėti, kiek laiko jų atžala naudojasi kompiuteriu ir užtikrinti, kad darbas kompiuteriu būtų saugus “, - sako Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro atstovė Ramunė Januškaitė. Visuomenės sveikatos specialistė su kompiuterių daroma žala sveikatai supažindino Klaipėdos Gedminų ir A. Rubliovo pagrindinių mokyklų moksleivius.

Saugokite akis!

Per dieną 9 – 12 metų vaikams patartina prie kompiuterio praleisti ne daugiau kaip 45 minutes, darant 15 minučių pertrauką. Vyresniems – iki 2 valandų, kas 30 minučių darant pertraukas, kurių metu būtina pakeisti kūno padėtį – pasivaikščioti, atlikti akių mankštos pratimus arba nors pažiūrėti į toliau esančius daiktus. Akims mažiau kenkia didesnės įstrižainės bei didesnio dažnio (per 70 Hz) monitoriai. Ilgai žiūrint į vieną tašką, akys nemirksi, išsausėja ragena. Apsaugoti akis nuo išdžiūvimo gali mirksėjimas ir dirbtinės ašaros.

Dirbdami kompiuteriu nepamirškite daryti pertraukų. Jų metu atsistokite, pavaikščiokite, atlikite mankštos pratimus, skirtus akims, nugarai, pečiams. Jei leidžia galimybės pertraukėles praleiskite gryname ore. Palepinkite akis masažu:

· Akims padės kas 30-40 minučių atliekama akių mankštą, kuri užtruks apie 3 minutes.

· Stipriai užsimerkite ir plačiai atmerkite akis. Kartoti– 6 kartus (30 sekundžių)

· Pažvelgti į viršų 1-2 sekundes, po to nuleisti žvilgsnį žemyn. Kartoti 6 kartus

· Pažvelgti į kairę1-2 sekundes, po to į dešinę. Kartoti 6 kartus

· Greitai mirksėkite 10 sekundžių

· Akimis sukite po 4 ratus pagal laikrodžio rodyklę, po to į priešingą pusę

· Tą patį pratimą atlikite užmerktomis akimis

· Uždenkite akis delnais 2-3 sekundėms

Pasirinkite tinkamą apšvietimą

· Jeigu apšvietimas yra netinkamas, gali pradėti skaudėti ne tik akis, bet ir galvą

· Šviesos kiekis turėtų būti optimalus, kad ekranas būtų aiškiai matomas

· Per ryški šviesa atsispindi ekrano paviršiuje, todėl ilgiau dirbant labai pavargsta akys

· Nuo nepageidaujamų saulės spindulių geriausiai apsaugo žaliuzės

Išsirinkite patogią kėdę

· Dėl netinkamai parinktų baldų gali atsirasti nugaros skausmai, išsivystyti pakitimai kaulų – raumenų, kvėpavimo, širdies sistemose

· Atsiminkite, kad sureguliavus kėdės aukštį, šlaunys turi būti horizontalioje padėtyje, o kojų pėdos patogiai remtis į grindis

· Kėdės sėdimosios dalies polinkio kampas turi būti nežymiai pasviręs į priekį

· Nugara turi patogiai remtis į atlošą. Atlošo išlenkimas turi būti klubų aukštyje

· Porankiai - alkūnės aukštyje

Dirbkite prie tinkamo stalo

· Stalą rekomenduojama statyti prie lango

· Reguliuodami stalo aukštį nepamirškite, kad monitoriaus centras turi būti 15-20cm žemiau akių lygio

· Atstumas tarp klaviatūros apačios ir šlaunų turėtų būti ne mažesnis 5 cm.

· Klaviatūros aukštį sureguliuokite taip, kad plaštaka ir dilbis būtų viename aukštyje, o riešo nereikėtų lankstyti dirbant

· Dabar labai populiarūs kompiuteriniai stalai su slankiojančia lentynėle klaviatūrai. Ji dažniausiai būna pilvo srities lygyje, todėl spinduliuotė tiesiogiai veikia lytines liaukas.

#    Comments [0] |